Ana SayfaKripto ParaTerra USD (UST) dev bir Ponzi mi?

Terra USD (UST) dev bir Ponzi mi?

Insight DeFi’den Manuel Jungs, Terra USD’nin (UST) bir Ponzi şeması olup olmadığı sorusunu ele alıyor.

Kripto-Twitter’da işler iyi gidiyor: Yakın zamanda algodtrading algoritmik stabilcoin UST veya Luna a Ponzi (piramit sistemi) olarak adlandırıldıktan sonra, ünlü kripto fenomenleri kendi içlerinde bir tartışmaya girdikten sonra işi iddiaya döndürdüler. Toplamda 22 milyon dolarlık bir iddiaya girilmesi sosyal medyada çok ses getirmiş durumda.

LUNA, Terra Blockchain ve algoritmik sabit paralar

LUNA, Terra Blockchain’in yerel simgesidir. Terra Blockchain’in hedeflerinden biri, DeFi ekosistemi için merkezi olmayan algoritmik stabil paralar sağlamaktır. En iyi bilinen Terra sabit parası TerraUSD’dir (kısaltma: UST).

Ancak bu algoritmik stablecoin tam olarak nasıl çalışıyor?

Diğer sabit paralar gibi, UST da 1 dolarlık sabit bir değeri korumayı hedefliyor. Bununla birlikte algoritmik bir stabilcoin olarak, yatırılmış bir menkul kıymet tarafından kapsanmaz, ancak hedeflenen 1 USD değerini koruyabilmek için yaratılan piyasa teşviklerine ve arbitrajına bağlıdır.

Herhangi bir zamanda UST ve Luna’yı sabit bir döviz kuruyla değiştirmek için zincir üzeri seçeneği sağlayarak yapılır. Daha spesifik olarak, istediğiniz zaman bir dolar değerindeki Luna’yı yakabilir (yok edebilir) ve bunun için bir UST basabilirsiniz (oluşturabilirsiniz). Tersine, bir UST herhangi bir zamanda yakılabilir  karşılığında, protokol bir dolar değerinde Luna bastı.

Burn-Luna

 

Terra USD: Arbitraj yoluyla istikrar

Bu para basma ve yakma olasılığı, diğer piyasalardaki (ör. Binance gibi merkezi borsalar) döviz kurlarından bağımsız olarak herhangi bir zamanda gerçekleştirilebilir. Dolayısıyla, UST oranı bir ABD dolarının hedeflenen değerinden saparsa, hemen bir arbitraj fırsatı doğar. Bu en iyi bir örnekle gösterilmiştir:

Örnek 1 : KDV=1,05 USD

Burn-Luna-1

 

Varsayım: Piyasa değeri 100 USD olan 1 Luna’ya sahibiz.

Strateji: 100 UST karşılığında 1 Luna (değer: 100 USD) yak, 105 USD karşılığında zincir dışı borsada UST sat

Kar: 5 ABD Doları

Sonuç: UST üzerindeki satış baskısı artar, fiyat 1 UST=1 ABD dolarına geri döner

Terra USD bir Ponzi şeması mı?

Luna’nın Ponzi eleştirisinin geldiği yer burası. Luna’nın fiyatı, Anchor tarafından uzun vadede UST’ye sürdürülemez yüzde 20’lik bir faiz ödeyerek yapay olarak şişirilir. Bu, büyük miktarda Luna’nın yakılmasına ve Luna’nın fiyatının artmasına neden olur. Bununla birlikte, Anchor’ın UST’ye teklif edilen faizi düşürmesi gerekiyorsa, yatırımcılar fonlarını geri çeker ve bu da UST’nin yanma oranının artmasına neden olur ve bu da Luna’nın çıkarılmasına neden olur. Bu Luna daha sonra satılacak.

LUNA savunucularının argümanları

Bu noktada Luna destekçileri, Luna’nın (diğer algoritmik stablecoin’lerin aksine) arkasında gaz ücretlerinin ödenmesi, stake etme vb. Luna Coin ile Terra ekosisteminin başarısı arasındaki yakın bağlantı, madeni paranın ekosistemin uzun vadeli başarısına katılmaya zorlanacağı anlamına geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin son 24 saatte 3 bin dolara yakın düştü: 55 bin dolar seviyesinde seyrediyor

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüşler devam ederken, yatırımcılar düşüşün nedenleri ve etkileri üzerinde büyük endişe taşıyor. Kripto paralarda neden düşüş yaşanıyor? Solana (SOL) tarafında, stablecoin...

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Popüler Haberler