Ana SayfaEkonomiDevletler, Merkezi Olmayan Finansmanı (DeFi) makul bir şekilde nasıl düzenleyebilir?

Devletler, Merkezi Olmayan Finansmanı (DeFi) makul bir şekilde nasıl düzenleyebilir?

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, DeFi’yi geleneksel finans dünyasının mevcut kurallarına entegre etmeye çalışıyor. Ancak bu mümkün mü ve hangi önlemler mantıklı olabilir?

Eşler arası ticaret, insanların binlerce yıldır birbirleriyle mal ve hizmet alışverişinde bulunmalarının standardı olmuştur. İnsanlığın komisyoncular veya bankalar gibi aracıları icat etmesine yol açan, yalnızca birbirinden giderek uzaklaşan ve artık birbirine güvenemeyen taraflar arasındaki ticaretti. DeFi şimdi bu modeli tekrar tersine çeviriyor. Akıllı sözleşmeler aracıların yerini alır ve her iki tarafın da kabul etmesi gereken kodlarda yazılı kurallar sayesinde farklı taraflar birbirine güvenebilir.

Bu yenilik, yalnızca eşler arası ticaretin rönesansının temelini atmakla kalmaz. Akıllı sözleşmeler, sermayesi ve internet bağlantısı olan herkese, bankaları değiştirmenin ötesine geçen bir dizi finansal uygulamaya erişim sağlar. Örneğin, Ribbon Finance ( opsiyon stratejileri ) veya Aperture Finance ( delta-nötr stratejiler ) gibi DeFi protokollerine sahip yatırımcılar, yüksek karmaşıklıkları nedeniyle geçmişte yalnızca kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılabilen ticaret stratejilerini kullanabilirler.

DeFi, düzenleyicilerin tarafında bir dikendir

Bu yeni finansal uygulamalar, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlere devasa zorluklar getiriyor. Gerçekten merkezi olmayan DeFi protokolleri, sorumlu tutulacak hiçbir tüzel kişilik olmadığı için yetkililerin erişiminin ötesindedir. Gerçekten merkezi olmayan DeFi protokolleri, daha çok internetteki toplu olarak kullanılabilen araçlara benzer. Herkes bu protokolleri kullanabilir ve internet gibi hem yasal hem de yasa dışı faaliyetler için kullanabilir.

DeFi’yi nasıl mantıklı bir şekilde düzenleyebilirsiniz?

DeFi, dünya çapındaki hükümetlerin paylaştığı birçok hedefe sahiptir:

  • Finansal hizmetlere geniş erişimin oluşturulması,
  • Şeffaflık
  • Eşit fırsat
  • Etkin finansal sistem

Sermayeye eşit erişim, yalnızca kripto topluluğunun önemli bir endişesi değildir. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, nüfuslarının mümkün olduğu kadar büyük bir kısmına finansal hizmetlere erişim sağlamaya çalışıyor. DeFi, devletlere tam olarak bu konuda yardımcı olabilir ve hepsinden önemlisi, mali altyapıya sahip ülkelere finansmana kapsamlı erişim sunar. Uygun düzenlemelerin oluşturulması bu nedenle bir topluma birçok fayda sağlayabilir ve bu nedenle dünya çapındaki hükümetler için kilit öneme sahip olmalıdır.

1. Blockchain analiz şirketleri ile işbirliği

DeFi alanındaki tüm gizliliği yasaklamak yerine, düzenleyiciler blok zinciri analitik firmaları ve kripto borsalarıyla çalışmaya güvenebilir. Blok zincirlerinin şeffaflığı, her işlemin kamuya açık olmasını mümkün kılar.

2. Durum izleme DeFi protokolleri

Birçok geleneksel yönetişim sisteminin opak iç işleyişinden veya serbest piyasalarda bulunan koordinasyon kusurlarından farklı olarak, blok zincirler ve DeFi protokolleri şeffaftır ve akıllı sözleşmeler değişmezdir. Bu, yeterli teknik bilgiye sahip herkesin bir DeFi protokolünün nasıl programlandığını doğrulayabileceği anlamına gelir. Her şey açık kaynaktır ve teoride herkes belirli bir DeFi protokolünü kullanırken tam olarak neye bulaştığını bilir.

3. Daha fazla eğitim yapın

DeFi’de yatırımcıları risklerden korumanın belki de en önemli noktası eğitimdir. Örneğin, borsalardan yatırımcılar için bilgi soran ve riskleri netleştiren bir anket oluşturmaları istenebilir.

Yalnızca soruları doğru yanıtlayabilenler, sermayelerini barındırılmayan bir cüzdana çekebilir veya belirli jetonlara yatırım yapabilir. Binance gibi kripto borsaları, kaldıraç ticareti için aynı prosedürü zaten uygulamaya koydu. Bu nedenle, bunu DeFi alanına ve barındırılmayan cüzdanlara genişletmek özellikle karmaşık olmayacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler