Ana SayfaEkonomiBitcoin'e karşı Greenpeace ve Ripple

Bitcoin’e karşı Greenpeace ve Ripple

Ripple kurucusu Chris Larsen, Bitcoin hayranı değil. Başlatmasına yardım ettiği bir Greenpeace ABD dilekçesi, şimdi BTC konsensüs mekanizmasının Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’e geçmesini istiyor. Bitcoin’in temel değer önerisine karşı duyarlılık yaratmak için çürük argümanlar nasıl kullanılıyor? Dilekçe neden kripto endüstrisi için bir uyandırma çağrısı olmalı.

Çevre örgütü Greenpeace USA, “Change the Code, Climate Değil” kampanyasıyla Bitcoin’in konsensüs mekanizmasını Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) değiştirmesini sağlamak için bir imza kampanyası başlattı. Dilekçe, Proof of Stake’i desteklemeleri için finans ve kripto ekosistemindeki paydaşlara ulaşmayı amaçlıyor. Son olarak Greenpeace’e göre, enerji yoğun Bitcoin Madenciliği (PoW) iklim değişikliğinden kısmen sorumludur. Küresel ısınma göz önüne alındığında, BTC madencilik faaliyetlerine devam etmek artık haklı görülmemeli.

Özellikle Greenpeace’e göre; madencilik, borsalar ve Bitcoin Core Development’tan en önemli 30 oyuncunun bunu yapmaya karar vermesi durumunda değiştirilebilecek bir kod parçası olduğu için. Bunun pratikte o kadar kolay olmayacağı gerçeğini göz ardı etmek daha iyidir. Sonuç olarak, tam düğümlerin de yeni protokolü çalıştırmaya istekli olması gerekir.

Ripple kurucusu 5 milyon dolar ödüyor

Ancak Greenpeace’e umulduğu kadar yeni üye katılmasa bile, dilekçe şimdiden meyvesini verdi. Wall Street Journal tarafından bildirildiği üzere, Ripple kurucusu Chris Larsen kampanya için şimdiden beş milyon ABD doları ödedi.

Greenpeace ABD, Ripple kurucusu Larsen’in mantıksal olarak bir çıkar çatışması olduğu ve Bitcoin’e karşı ateş etmek için mümkün olan her şeyi yaptığı gerçeğini görmezden gelmeyi tercih ediyor gibi görünüyor. Kim bilir, belki de Larsen dilekçe için doğru içeriği veya tartışma kılavuzunu da sağlamıştı.

PoW’un Bitcoin’de neden saçma olduğuna dair dört gerçek!

Greenpeace, dilekçeye destekçileri çekmek için Bitcoin hakkında dört gerçek listeliyor. Bunlar, mevcut konsensüs mekanizması altında kripto para biriminin ne kadar zararlı olduğunu kanıtlamalıdır.

1. Bitcoin, İsveç kadar elektrik tüketiyor

İlk argüman, bireysel uluslara kıyasla Bitcoin’in elektrik tüketiminin bir karşılaştırmasıyla başlıyorsa, bu zaten gerçek bir argümanınız olmadığının nispeten güvenli bir işaretidir. Netflix’i izlemek, beklemede elektronik cihazlar, noel ışıkları… hepsi çok fazla elektrik kullanır ve çoğu Bitcoin’den daha fazla. Bu karşılaştırmanın tek noktası şudur: Bitcoin için elektrik kullanmaya değmez.

2. Sadece BTC gezegenimizi 2 dereceden fazla ısıtabilir

Doğa İklim Değişikliği çalışması 2018’e atıfta bulunuyor ve uzun zamandan beri inandırıcılık eksikliği ve hatalar nedeniyle defalarca reddedildi . Küresel CO₂ emisyonlarına karşı ölçülen Bitcoin şu anda sadece yüzde 0,08 katkıda bulunuyor.

3. Bitcoin fosil yakıtları tüketir

Yenilenebilir enerji söz konusu olduğunda, dünyada Bitcoin’den daha iyi bir sicile sahip hiçbir ulus veya tek sektör yoktur. Bitcoin, fosil yakıtlardan kaynaklanan CO₂ emisyonlarını azaltmaya bile yardımcı olabilir, örneğin madencilik tesislerinin yakılmak zorunda kalmaması için kırma işleminde aşırı gaz kullanmasını sağlayarak. Özellikle birçok Bitcoin madencilik şirketi, herkesin faydalandığı yeni yenilenebilir enerji kaynakları geliştiriyor. Bitcoin madencilik sistemleri, sistemdeki zirveleri azaltmak için enerji ağlarının kontrolüne de önemli bir katkı sağlayabilir. Kömür gücüne güvenen Bitcoin madencileri arasında birkaç kara koyun olması bir sorun. Ancak, paylarının daha da düşmesi muhtemeldir. Ne de olsa yatırımcılar artık ESG kriterlerine daha fazla dikkat etmeye zorlanıyor.

4. Kodda yapılacak bir değişiklik, Bitcoin’in güç tüketimini yüzde 99,9 oranında azaltacaktır

Açıklama, yüksek güç tüketiminin bir hata veya kasıtsız olduğunu öne sürüyor. Ancak durum tam tersi, Bitcoin çok merkezi olmayan ve güvenli çünkü çok fazla elektrik tüketiyor. Proof of Stake’in çoğu durumda mantıklı olduğu akıllı sözleşme protokollerinin aksine, Bitcoin’de durum böyle değil. Bitcoin’in ölçeklenmesi veya özellikle uyarlanabilir olması gerekmez. Proof of Stake’e geçiş, Bitcoin’in iki ademi merkeziyetçilik ve güvenlik sütununu önemli ölçüde zayıflatacak ve böylece Bitcoin’in değer önerisini baltalayacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin son 24 saatte 3 bin dolara yakın düştü: 55 bin dolar seviyesinde seyrediyor

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüşler devam ederken, yatırımcılar düşüşün nedenleri ve etkileri üzerinde büyük endişe taşıyor. Kripto paralarda neden düşüş yaşanıyor? Solana (SOL) tarafında, stablecoin...

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Popüler Haberler