Ana SayfaKripto ParaVitalik Buterin: Ethereum Minimalizmini Korumalıyız

Vitalik Buterin: Ethereum Minimalizmini Korumalıyız

Vitalik Buterin 21 Mayıs tarihli blog yazısında, Ethereum mutabakatına aşırı yükleme yapılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Buterin, yayınladığı blog gönderisinde Ethereum konsensüs minimalizminin korunmasını ve doğrulayıcılara başka işler yüklenmemesi gerektiğini savundu. Kurucu, Ethereum’un ağ mutabakatını başka şeyler için kullanmanın ekosisteme yüksek sistemik riskler getirebileceği ve buna karşı çıkılması gerektiği uyarısında bulundu.

Buterin: Ethereum Minimalizmini Korumalıyız

Buterin, yıllar boyunca Ethereum sosyal mutabakatının fiyat ve veri oracle’ları, yeniden stake etme girişimleri ve layer-2 projelerinin sorun yaşaması halinde onları kurtarmak için layer-1 yumuşak çatalları gibi başka amaçlar için kullanılmasını öneren bir dizi teklif ya da fikrin ortaya atıldığını belirtti.

Buterin blog gönderisinde yaptığı yorumda şu ifadelere değindi: “Blok zincirinin çekirdeği en büyük ekonomik ağırlığa ve onu izleyen büyük bir topluluğa sahip olduğu için blok zincirinin çekirdeğini daha fazla işlevsellikle genişletmeye çalışmak için doğal bir eğilim var. Ancak bu tür her uzantı, çekirdeğin kendisini daha kırılgan hale getiriyor.”

Buterin, bu tekniklerin belirli bir alt kümesinin ekosisteme hatalar veya kasıtlı bir yüzde 51 saldırısı gibi yüksek sistemik riskler getirebileceğini söyledi.

Bazı yüksek riskli örnekler arasında ETH/USD fiyat oracle’larının oluşturulması da yer alıyor. Bununla birlikte, daha iyi oracle’lara ihtiyaç olduğunu kabul ederek, çeşitli sorunların birbirinden doğası gereği çok farklı olması nedeniyle duruma göre bir yaklaşım önerdi.

Genel olarak Buterin, Ethereum mutabakatının görevlerinin genişletilmesinin, bir doğrulayıcı çalıştırmanın maliyetlerini, karmaşıklığını ve risklerini artırdığını belirtti.

Buterin, gönderinin devamında ise şu sözlere yer verdi: “Genişletmek yerine minimalizmi korumalı, Ethereum mutabakatının rolünü genişletmek için kaygan yamaçlar gibi görünmeyen yeniden stake etmek kullanımlarını desteklemeli ve geliştiricilerin güvenlik hedeflerine ulaşmak için alternatif stratejiler bulmalarına yardımcı olmalıyız.”

Ethereum mutabakat mekanizması geçen yıl Eylül ayında Proof-of-Work algoritmasından Proof-of-Stake algoritmasına geçiş yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler