Ana SayfaKripto ParaUkrayna'da savaş: Bitcoin ve kritpo para bağışları ile ne satın alındı?

Ukrayna’da savaş: Bitcoin ve kritpo para bağışları ile ne satın alındı?

“Bir savaşın ilk kurbanı gerçektir”  Rudyard Kipling’in bu sözü, Ukrayna’dan gelen görüntüler karşısında tarafsız kalmanın zor olduğu bu çatışma zamanlarında bir kez daha kafamızda yankılanıyor. Bu yüzden sadece kripto tarafındaki bilgileri ele alacağız ve Alex Bornyakov’un en son açıklamalarını değerlendireceğiz. Ukrayna’nın dijital dönüşüm bakan yardımcısı ve kripto para birimiyle ilgili her şeyin fiili sözcüsü, 26 Mart’ta başlatılan bağış çağrısının ardından yaklaşık 100 milyon dolar aldığını söyledi. Açıklanan şeffaflık arzusuyla, bu meblağ ile yapılan tüm satın alımları detaylandırmakta ısrar etti.

Benzersiz bir kripto portföyü!

24 Şubat’ta Rus ordusu tarafından düşmanlıkların patlak vermesinin ardından, Ukrayna hükümeti kripto bağışları için bir çağrı başlattı. İlk olarak Bitcoin ve Ethereumda dünyanın her yerinden bağışlar toplandı. Daha sonra Polkadot (DOT), ardından Dogecoin (DOGE) eklendi, ardından NFT’ler bile gönderildi. Uluslararası kripto topluluğu, 100 milyon dolardan az olmamak kaydıyla aramayı nihayet cevaplamış oldu.

Bakan Yardımcısı bağışçılara şu ifadelerle teşekkür etti:

“Ukrayna için Kripto Fonuna bağışta bulunan herkese çok teşekkür ederim. Kripto para bağışlarıyla satın alınan her kask ve yelek şu anda Ukraynalı askerlerin hayatını kurtarıyor. 

Ukraynalı kripto para borsası Kuna’da  bir kamu, özel ortaklığının parçası olarak bağış almak için kripto adresleri kurarak operasyona katıldı. Son olarak, fonların toplanması ve kullanılması için çeşitli bakanlıklar ve yüksek yetkili kişiler görev aldı.

Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov şunları açıkladı:

“Bazı askeri satıcıların kripto hesapları var. Aslında, bazılarının kriptolara izin verilen yargı bölgelerinde şirketleri ve banka hesapları var. Bir günden daha fazla sürebilen bir SWIFT işlemine kıyasla daha kolay, daha şeffaf ve daha hızlı”.

Ukrayna’ya yapılan kripto yardımlar ile satın alınan ekipmanların listesi

Alex Bornyakov, 11 Mart’ta attığı bir tweet ile dünyanın dört bir yanından gelen bağışlarla satın alınan ekipmanların listesini internet kullanıcılarıyla paylaştı.

  • 5550 kurşun geçirmez yelek ve bu yelekler için 500 ek koruma plakası
  • 500 savaş kaskı
  • 3427 tıbbi kit
  • 410.000 gıda tayın
  • 60 sesli telsiz
  • 3125 termal ve gece görüş ekipmanı.

Bu olay hakkında Ukrayna hükümetinin şeffaflık arzusunu ve bağışçıların cömertliğini vurgulamak dışında yorum yapmak zor. Bu operasyon, yakın tarihte türünün ilk örneği ve kripto para birimlerini diplomatik ve politik oyunun ortasına yerleştirmeye yardımcı oluyor. Rusların yaptırımlardan kaçması için araçlar, Ukrayna direnişi için araçlar, Bitcoin ve kriptolar, çatışmanın başlangıcından bu yana tüm alanlarda kullanılmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler