Ana SayfaKripto ParaAmerika Birleşik Devletleri'nin Dijital Dolar Çalışması

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dijital Dolar Çalışması

Washington’dan yapılan açıklamaya göre Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden tarafından Çarşamba günü bir yürütme emrinin imzalandığı açıklandı. Amerikan hükümetinin merkez bankasının dijital dolar ortaya çıkarma risklerini ve yararlarını değerlendirdiği ve diğer kripto para birimi sorunlarına dair değerlendirmelerin yapıldığı yürütme emrine dair açıklamalarda bulunuldu.

Başkan Biden tarafından verilen emir ile Hazine Departmanı, Ticaret Departmanı ve diğer kilit konumundaki kurumların “paranın geleceği” ve buna yönelik kripto para birimi varlıklarının piyasa üstünde oynayacağı rol hakkında raporlar hazırlaması istendi. Yönetim kurulları, Kasım ayında 3 trilyon doları aşan kripto para piyasasında üstünde geniş çaplı gözetimin ABD ulusal güvenliğini, finansal istikrarı ve ABD rekabet gücünü sağlamak için kaçınılmaz olduğunu aktardı. Ayrıca artan siber suç tehdidini savuşturmak için de bir şart olduğunu söyledi.

Kripto Para Birimlerinin Artan Önemi

Analistler, uzun zamandır beklenen yürütme bu emrinin, bitcoin BTC gibi kripto para birimlerinin artan öneminin ve bunların ABD ile küresel finansal sistemler için potansiyel sonuçlarının açık bir kabulü olarak görüyorlar. Daleep Singh Ekonomiden sorumlu ulusal güvenlik danışman yardımcısıdır. CNN ile yaptığı röportajda Singh, “Kripto para birimlerindeki büyüme patlayıcı oldu.” dedi.

Singh , kripto para birimleri ve dijital varlıklar, insanların bankacılığa nasıl eriştiklerini, tüketicilerin güvende olup olmadıklarını ve oynaklıktan korunup korunmadıklarını aynı zamanda ABD dolarının küresel ekonomideki önceliğini etkileyebileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Brian Deese Ulusal Ekonomik Konsey direktörüdür. Jake Sullivan ise Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanıdır. Birlikte yaptıkları açıklama ile “yürütme erkinin verdiği emre karşı sorumlu olanların, geleceğe dönük yapacakları yenilik çalışmalarını teşvik etme gayretinin bir parçası olduğunun altı çizilmelidir. Ancak tüketiciler ile yatırımcılar ve işletmeler için riskin azalttığının” önemine vurgu yaptılar. “Geçmişin ‘finansal teknik yenilik hareketinin’ çalışan ailelere çoğu zaman fayda sağlamadığından, eşitsizliği ve sistemik finansal riski artırdığından” söz ettiler.

ABD Merkez Bankası Dijital Para Birimi “CBDC”

Günümüz para piyasası üstündeki düzen için kritik role sahip önlemlerinden biri olarak da, hükümeti potansiyel bir Amerika Birleşik Devletlerinin Merkez Bankası Dijital “Kripto” Para Birimi olarak adlandırılan “CBDC” Amerika Merkez Bankası kripto varlığı için gerekli olan teknolojik altyapıyı değerlendirmeye yönlendiriyorlar. Bu hali hazırda kullanılan ve cüzdanlarda yer alan doların elektronik bir sürümü olmaktadır.

Ocak ayı içerisinde Federal Rezerv, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kongre’ye dijital bir dolar peşinde koşması gerekip gerekmediği sorusunu da yanıtladı. Bu yanıt, analistlerin böyle bir projenin yıllar alacağını tahmin etmelerine yol açtı. Ancak yetkili, doların dünya üstündeki fiziksel para birimleri arasında birincil rezerv devlet para birimi olarak rolü göz önüne alındığında, dikkatle de olsa ABD’nin dijital bir dolar geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

Bu yetkili, “Bu analiz konusunda çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Zira bu yönde hareket etmemizin sonuçları, dünya üstünde birinci rezerv para birimi olan doları çıkaran ülke için oldukça derin” ifadelerini kullandı. Emir ayrıca Federal Rezerv için araştırma ve geliştirme çabalarını sürdürmeyi de teşvik ediyor.

Dijital Devlet Paraları

Atlantik Konseyi, yaptığı açıklamaya göre dünyada tam dokuz tane ülke merkez bankası dijital “kripto” para birimlerini piyasaya sürdü. Çin başta olmak üzere olmak üzere diğer on altı ülke, bu tür dijital “kripto” varlıkları geliştirmeye çoktan başladı. Bu da Washington çevresindeki bazılarının Amerikan dolarının Çin’e karşı hâkimiyetinin bir kısmını kaybedebileceğindeki endişelerini dile getirmelerine neden oldu.

Açıklama yapan yetkili kişi, Amerika Birleşik Devletleri dolarının hem şeffaflık taahhüdü hem hukukun üstünlüğü hem de Federal Rezerv içinde tam bağımsızlığı gibi konular da dâhil olmak üzere bu konu, kilit öneme haiz temeller tarafından desteklenmeye devam ettiğini de söyledi. “Amerikan dolarının rolü bir bütün olarak ele alınmalı ki, bu durum uluslararası para sisteminin istikrarı için çok önem arz etmektedir. Ve de arz etmeye devam edecektir. Yabancı merkez bankası dijital para birimleri ve bunların piyasaya sürülmesi kendi başlarına bu hâkimiyeti tehdit etmiyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler