Ana SayfaKripto ParaTerra (LUNA) Bitcoin bankası oldu

Terra (LUNA) Bitcoin bankası oldu

Terra Network’ün LUNA coini bu hafta bir rekora daha imza attı. Ancak Terra, yalnızca DeFi alanında giderek daha önemli bir rol oynamakla kalmıyor. Ağ aynı zamanda Bitcoin için bir büyüme sürücüsü haline geliyor.

LUNA yine yaptı yapacağını… 30 Mart Çarşamba günü, Luna coin 110 dolarda tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. LUNA bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 450 artış gösterdi. İlk on kripto para birimi arasında yalnızca Solana (SOL) daha iyi performans gösterdi. Değerdeki muazzam artışın birkaç nedeni var. Terra ağı, DeFi pazarındaki en önemli merkezlerden biridir, merkezi olmayan uygulamalarla dolu bir ekosistem oluşturmuştur ve aynı zamanda Bitcoin ağına da damgasını vurmaktadır.

Terra (LUNA) nedir ve nasıl çalışır?

Terra, algoritmik olarak güvenli bir sabit para ağıdır. Tether (USDT) kullanan fiat sabitlenmiş kripto para birimlerinin en yaygın modeli olan itibari para rezervleri yerine, LUNA belirteci sabit para döviz kurunu dengeler. Bunların arasında, ABD dolarına sabitlenmiş TerraUSD (UST), 16 milyar dolarlık piyasa değeriyle açık ara en büyüğüdür.

Terra sabit paraları, talep tarafından belirlenen esnek, yani dalgalı bir dolaşım miktarına sahiptir. Stabilcoinlerden birine olan talep artarsa ​​arz artar, talep azalırsa dolaşımdaki miktar da azalır. Fiyat istikrarı, genişleyen veya küçülen arzı talebe göre ayarlayan LUNA jetonlarıyla otomatik satın alma ve satma algoritmaları tarafından yaratılır.

İkinci en büyük DeFi oynatıcı

Şimdiye kadar güvenli döviz kuru sistemi ile Terra, DeFi ekosisteminin temel dayanaklarından biri haline geldi. Terra, ”Toplam Değer Kilitli” yani DeFi uygulamalarında yer alan tüm belirteçlerin eşdeğeri açısından Ethereum’dan sonra ikinci en büyük blok zinciridir. Terra’daki TVL, Defillama’ya göre 28 milyar doların üzerinde . Bu, Ethereum’un 124 milyar dolarından hala kilometrelerce uzakta. Öte yandan Terra, Ethereum’un en uzun takipçisi Binance Smart Chain’i (BSC) TVL’nin iki katından fazla geride bıraktı.

Şu anda Terra’ya dayalı 98 proje var. Bunlar, Terra mevduatlarının geri dönüşünü sağlayan popüler tasarruf protokolü Anchor’u içerir. Veya sentetik varlıklarda, yani hisse senetlerinin veya emtiaların temel değeri olan jetonlarda alım satımı sağlayan Mirror.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler