Ana SayfaKripto Paraİflas eden Mt. Gox, alacaklılarına 6 milyar dolarlık BTC dağıtacak

İflas eden Mt. Gox, alacaklılarına 6 milyar dolarlık BTC dağıtacak

Bir hacker saldırısı sonrasında 2014 yılında iflas kripto para borsası Mt. Gox, piyasaya geri dönmenin yolunu arıyor. Birçok kripto para yatırımcısının parasını hacker saldırısı sonrasında kaybeden Mt. Gox’u kurtaracak olan ise 2014 yılından bu yana bitcoin fiyatlarında yaşanan astronomik artış olacak.

Mt. Gox mağdurları paralarını geri alabilecek mi sorusunun yanıtı en yetkili ağızdan yani Mt. Gox CEO’su Mark Karpeles’ten geldi. Karpeles, 6 milyar dolarık BTC’nin alacaklılara dağıtılacağını açıkladı.

Bitcoin’in yeni yeni popüler olmaya başladığı dönemin efsane borsalarından biri olan Mt. Gox, uğradığı hacker saldırısı sonrasında büyük bir itibar kaybına uğramasının yanı sıra, 800 binden fazla Bitcoin’ini de kaybetmişti.

Karpeles, bir haber sitesine verdiği demeçte, Mt. Gox’un faaliyetlerini durdurduğu sırada cüzdanlarında yaklaşık 200 bin BTC bulunduğunu açıkladı. Şirket yönetimi o dönem değeri 600 milyon doların biraz üzerinde olan 50 bin BTC satmıştı.

MT. GOX’UN ÇALINAN BITCOINLERİNİN DEĞERİ 37 MİLYAR DOLAR

Kalan 150 bin BTC’nin ise halen Mt. Gox hesaplarında durduğu anlaşılıyor. Bu da o dönem fiyatı 12 bin dolar olan BTC’lerin piyasa değerinin 1.8 milyar dolardan bugün 6 milyar dolara çıktığı anlamına geliyor.

Hatta bu açıklamanın ardından alacaklı bir hesaba ilk transfer de gerçekleşti ve 6 bin 800 adet Bitcoin (piyasa değeri bugün 315 milyon dolar) sahibi açıklanmayan bir hesaba aktarıldı. Bu da bugünkü fiyatla 37 milyar dolarlık Bitcoin iflasından zarar gören onbinlerce yatırımcı için en azından parasının bir bölümünü kurtarma umudu güçlendi. İlerleyen günler bu taahhüdün ne kadarının gerçekleştirileceğini bize gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler