Ana SayfaEkonomiSavaş dijital para birimlerine yönlendirebilir

Savaş dijital para birimlerine yönlendirebilir

Dünyanın en büyük servet yöneticisi Larry Fink’in patronu, Ukrayna’daki savaş hakkında yorum yapıyor. BlackRock CEO’su dijital para birimleri için durumun sonuçlarını açıklıyor.

  • Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un başkanı Larry Fink, yatırımcılara yıllık mektubunda, Putin’in Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşının küresel ekonomiyi nasıl etkilediğini açıkladı.
  • 69 yaşındaki CEO, son dönemlerde dijital para birimleriyle de yakından ilgilendiğini daha önce gerçekleştirdiği konuşmalarında açıklamıştı.
  • Fink, “Savaşın daha az tartışılan bir yönü, dijital para birimlerinin yükselişi üzerindeki potansiyel etkisidir” diye özellikle belirtiyor. “Savaş, ülkelerin döviz bağımlılıklarını yeniden değerlendirmelerine neden olacak” dedi.
  • Fink ayrıca belgede CBDC’lerden (merkez bankası dijital para birimleri) de bahsetmeyi ihmal etmedi. Fed’in dijital doların etkilerini incelemeye yönelik son çabalarına atıfta bulunuyor.

Kripto paralar konusunda şüpheci tavırlar sergileyen onlarca ülkenin aynı zamanda yerel para birimlerine eş değer olacak stabil coinler üretmeye çalıştığını da düşünecek olursak işleyiş biraz güven kırıcı bir hal alıyor. Örneğin xxx coine karşı olan bir politikacı aynı ülkenin para birimine karşı övgü dolu sözler sarf ediyor. Bu da söz konusu stabil coinin çokta işe yarar bir tarafı olmadığının açık ve net göstergesi. Çünkü kripto paraların çıkış ve popülariteyi yakalama noktası merkeziyetsiz olması. Takip edilemeyen paraları kullanmayı istemeyen onlarca ülkenin sahip olacağı ve ülkelerinin para birimi olarak tanıtacağı kriptolar ise çokta hüküm sahibi olmayacağa benziyor. Aksine büyük ekonomik krizler yaratabileceği de su götürmez bir gerçek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler