Ana SayfaKripto ParaBitcoin Tahvilleri ne zaman başlayacak?

Bitcoin Tahvilleri ne zaman başlayacak?

Açıklananın aksine, El Salvador’un Bitcoin tahvilleri artık Mart ayında gelmiyor. Ancak bunlar projenin ilk tutarsızlığı değil.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin mega projesi Bitcoin City’yi finanse etmek için kullanmak istediği Bitcoin tahvilleri gecikti. Maliye Bakanı Alejandro Zelaya bir televizyon röportajında, başlangıçta planlanan Mart sonu tarihinin karşılanamayacağını kabul ediyor. Maliye bakanı yerel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, “En geç Nisan, Mayıs veya Haziran aylarında olmalı” dedi.

Ancak Bitcoin Tahvilleri konusu zor… bu konudaki tek tutarsızlık gecikme değil. 15 Mart gibi erken bir tarihte Zelaya, Ukrayna savaşını, bakanın beklemediğini söylediği tahvil temerrüdü nedeni olarak gösterdi. El Salvador, BM’nin ES-11/1 sayılı Kararından çekimser kalan ve bu nedenle Ukrayna’ya karşı yürütülen yasadışı saldırı savaşının kınanmasına katılmayan 35 ülkeden biriydi.

Zalaye, “Sadece doğru zamanı bekliyoruz.” bunun ne zaman geleceğine ise sadece Cumhurbaşkanının karar verebileceğini söyledi. Bu arada, El Salvador’un yüzde 6,5 faiz oranına sahip Bitcoin tahvillerine muhtemelen 500 milyon ABD doları fazla talep olması şaşırtıcı. 1,5 milyar ABD doları tutarındaki taahhütlerden söz ediliyor. Ancak El Salvador sadece 1 milyar ABD doları ihraç etmeyi planlıyor. Öyleyse neden sorunla bekleniyor?

Paralar hakkında sadece spekülasyon yapılıyor. Bir sorun yasal dayanak eksikliği olabilir. Sonuçta, tahvillerin yapısı geleneksel devlet tahvillerinden önemli ölçüde farklıdır. Örneğin, Salvador devlet tahvillerinin aksine, temettü ve faiz ödemesi, Blockstream’den Bitcoin üzerinde ikinci katman bir çözüm olan Liquid Sidechain aracılığıyla işlenmesi planlaıyor. Çünkü El Salvador, ihraç edilen hacmin yarısı ile BTC satın almak ve geliri beş yıl sonra bir tür Bitcoin temettü olarak yatırımcılara dağıtmak istiyor.

Prosedürün ayrıca bağ yapısındaki bir değişiklik nedeniyle daha da karmaşık hale gelmesi muhtemel görünüyor. Henüz tam anlamıyla doğrulanmamış fakat basında çıkan haberlere göre, faiz ödemelerinin garantörü olarak hareket edecek olan Salvador devleti değil, Salvador’un Berlin kentindeki La Geo jeotermal santrali olacak. Muhtemelen ülkenin borç oranında düşüşe gitmek için alınmış stratejik bir karar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler