Ana SayfaKripto ParaRipple (XRP) ortadan kalkacak mı?

Ripple (XRP) ortadan kalkacak mı?

Aynı adı taşıyan blok zincirinin ve XRP kripto para biriminin arkasındaki şirket olan Ripple, Amerika Birleşik Devletleri mali polisinin gazabını çekmeye devam ediyor.

SEC (menkul kıymetler ve borsa komisyonu), Ripple’a karşı 6 ay boyunca yasal işlem başlattı. Birkaç gün önce, XRP’yi doğru bir şekilde analiz etmesini sağlayacak yasal bir zafer kazandı. Kripto para birimi önümüzdeki haftalarda yasaklanabilir.

Ripple ateşle oynuyor ve yatırımcılar ödüyor

SEC, Ripple ve XRP’ye saldırdığında dijital jetonu yayınlayan şirket, avukatlarını göndererek doğru olanı yaptığını düşündü. Ripple’ı savunmak için, XRP satışları uluslararası olarak gerçekleştiğinden, SEC’in yetki alanına girmediklerini hemen belirttiler. SEC, yeni aldığı uluslararası denetim yardımını derhal talep etti. Bu nedenle yurt dışında sessizce araştırma yapabilecek hakka sahip olabilecek seviyeye gelecek. Yatırımcılar için bu bir felaket denilebilir. İlk suçlamalardan sonra, birçok ABD brokeri müşterilerine XRP sunmayı bıraktı. Hareketin uluslararası olma riski var. Gerçekten de iyi bir komisyoncu, müşterilerine maksimum güvenlikle hangi hisse senedini alacaklarını bilmelerine izin vermelidir. XRP bu koşulları karşılamıyor gibi görünüyor ve birçok çevrimiçi ticaret platformundan dışlandı demek yanlış olmaz. Ne yazık ki, bu vakalarda sıklıkla olduğu gibi, çok para kaybeden Ripple ve XRP’ye güvenen yatırımcılar oldu.

Ripple ortadan kalkacak mı?

ABD pazarında XRP gibi varlıkları satmak için Ripple’ın SEC’den yetki alması gerekiyordu. Görünüşe göre şirket, söz konusu yetkiyi almadan önce bazılarını satmaya başlayacaktı. Ripple, bu satışların uluslararası doğasının SEC’in varlığını kanıtlamasını engellediğini umuyordu.

SEC, Ripple’ın finansal yasalara uymadığını kanıtlayabilirse, XRP yayınlayan şirket ayaklarının üzerinde durmakta zorlanacak. Önemli para cezaları ödemek zorunda kalacak, ancak aynı zamanda büyük bir yatırımcı kaçışıyla karşı karşıya kalacak. Bu nedenle, XRP’nin davayı kaybetmesi durumunda 1 yıl bile dayanamadan tamamen ortadan kalkması oldukça muhtemel. Tabii ki, kripto para meraklıları ortak bir proje etrafında organize olma yeteneklerini zaten gösterip XRP’yi kurtarmayı seçebilirler. Fakat bu durum pekte söz konusu gibi görünmüyor.

Dava sürecinde sosyal medya üzerinden büyük bir grup olarak neredeyse online gösteriler yaparak XRP’nin haklarını ve değerini savundular. Fakat davanın başlangıç sürecinde her ne kadar destekçisi de olsa kısa pozisyon açıp XRP’ye darbe vuran yatırımcıların sayısı da azımsanacak kadar az değil.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin son 24 saatte 3 bin dolara yakın düştü: 55 bin dolar seviyesinde seyrediyor

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüşler devam ederken, yatırımcılar düşüşün nedenleri ve etkileri üzerinde büyük endişe taşıyor. Kripto paralarda neden düşüş yaşanıyor? Solana (SOL) tarafında, stablecoin...

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Popüler Haberler