Ana SayfaNFTNFT'ler artık telif hakkıyla buluşuyor

NFT’ler artık telif hakkıyla buluşuyor

Çok tartışılan ve çok az anlaşılan: NFT’ler sanat piyasasını istila ediyor ve soru işaretleri kadar dolar işareti bırakıyor. Kayıt gelirleriyle ilgili tüm coşkuyla birlikte, jetonlar telif hakkıyla nasıl ilişkilidir?

Uzun bir süre boyunca, NFT’ler sadece birkaç kedi motifi sever tarafından biliniyordu. Ancak bu, ilk muhteşem müzayedeler medyanın ilgisini uyandırdığında aniden değişti. Bu arada, NFT pazarı kendisini CryptoKitties nişinden ayırdı. Beeple gibi sanatçılar, dijital eserlerini milyonlar için jeton biçiminde satıyor ve Bored Ape Yacht Club gibi koleksiyonlar patlıyor.

Dijitalleştirmenin, değiştirilemez tokenler sanat, müzik ve memelerin pazarlanması ve dağıtımı için ideal ara yüzü oluşturur. İnternet kültüründen para kazanılabilir. Spekülatörler ve yatırımcılar için bir yatırımı temsil ediyorlar, sanatçılar biraz finansal özgürlük umuyor ve platformlar ticaretten özenle para kazanıyor. Ancak NFT çılgınlığı, uzun vadede sıfır toplamlı bir oyun haline gelebilir.

NFT’ler ve telif hakkı sorunu

Çünkü yönetilemez NFT çalılığında bir soru cevapsız kalıyor: Jetonlar gerçekten vaat ettiklerini tutabilir mi? Son olarak, önemli bir NFT satın alma argümanı, temsil edilen görüntülere ve müzik başlıklarına mülkiyet ve kullanım haklarının devrinde yatmaktadır. Bir Beeple NFT’nin meta verileri sahibine, sanatçı tarafından imzalanmış ve daha fazla kullanım için yetkilendirilmiş benzersiz bir eser olduğunu garanti eder.

Ancak bu değerler vaadi devlet mevzuatları ile çatışabilir. Çünkü görseller, müzik eserleri veya saf piksel sanatı olsun tüm sanatsal içerik telif hakkıyla korunmaktadır. Ve bunun bir ömrü vardır: Yazarın ölümünden 70 yıl sonra koruma süresi sona erer, kullanım hakları otomatik olarak kamu malı olur.

Çok az alıcı, yaşamları boyunca böyle bir hak kaybıyla karşı karşıya kalabilir. Ancak bu, kalıtımı geçersiz kılar. NFT’ler blok zincirinde hayatta kalsalar bile, kullanım hakları şeklindeki değerleri uzun vadede aşınacaktır. Öyleyse, NFT pazarında asılı duran güçlü bir Demokles kılıcı var mı?

Yasal durumları konusunda hala büyük belirsizlikler olan NFT telif sorunlarının giderek büyüse bile global anlamda bir çözüme ulaşılacağı tahmin ediliyor. Açıkların bu denli fazla olmasının sebebi ise gelişen dünyada emekleme döneminde olan bu piyasanın sağlam bir zemine oturması zaman alabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler