Ana SayfaKripto ParaKripto Para Piyasalarında Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Kripto Para Piyasalarında Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Kripto para piyasalarında yatırım yaparken genellikle teknik analiz odaklı ilerleniyor, ancak teknik analizler tek başına yeterli değil. Çünkü teknik analiz, kripto paranın geçmiş performansına bakılarak fiyat modellemeleri üzerine çalışıyor. Temel analiz olarak bildiğimiz diğer analiz yönteminin ise teknik analizi destekleyici bir unsur olarak her zaman masanızda olmasını öneriyoruz.

Öncelikli olarak yatırım yapmayı düşündüğünüz kripto para projesinin ekibi, rekabet şartları, avantajları (katma değeri), finansal gücü ve olanaklarını incelemelisiniz. Sonrasında aşağıda anlattığımız maddeleri tek tek kontrol ederek temel analiz sürecini tamamlayabilirsiniz.

Genel olarak ilk ve pazarı domine eden kripto para birimi olan Bitcoin üzerinden örneklediğimiz aşağıdaki maddeleri temel analizde kullanabilirsiniz.

  • Dünya Krizleri

Bilindiği gibi bitcoin tüm dünyada olup biten gelişmelerden etkilenmektedir. Özellikle son zamanlarda Ukrayna-Rusya gerilimi dahi bitcoini etkilemiştir. Yine geçtiğimiz sene yaşanan ve halen devam eden pandemi ve Çin Hükümetinin madenciliği yasaklaması gibi birçok husus bitcoinin geleceğine yön vermektedir.

  • FED ve Diğer Merkez Bankaları

Amerika Merkez Bankası olan FED ve diğer merkez bankalarının açıklamaları, enflasyon öngörüleri ve kur politikaları da bitcoini etkiler. Özellikle bitcoinin fiyat hareketliliği FED toplantısından birkaç gün önce gerçekleşir. Bunun sebebi piyasanın tedirgin olması ve riskli işlemlere girmemesidir. Toplantı bitene kadar piyasada durağanlık söz konusu olur. Eğer bir takım bilgiler de ortalıkta dolaşıyorsa tahminler doğrultusunda bitcoin’de fiyat hareketliliği yaşanır.

  • Bitcoin’e Yön Veren Ünlü Kişiler

Etkileyiciler diyebileceğimiz bu kişilere örnek verecek olursak; Elon Musk ve Vitalik Buterin gibi isimleri ilk sıraya sayabiliriz. Bu kişileri takip eden çok fazla yatırımcı olduğundan, yaptıkları en basit açıklamalarda bile bitcoin’de ciddi fiyat gel gitleri yaşandığını görmekteyiz. Buna en güzel örnek olarak 2021 yılında Elon Musk’ın Tesla şirketinde bitcoin kullanılabileceğini söylemesi ve arkasından gelen ciddi bitcoin yükselişidir. Yine aynı dönemde yaptığı olumsuz açıklamalarla da bitcoinin tekrardan düşmesine sebebiyet vermiştir.

  • Nasdaq, AMEX, NYSE ve Diğer Borsalar

Resmi ve özel borsaların yaptığı her türlü açıklama doğrudan piyasaya etki etmektedir.

  • Market Yapıcılar

Ciddi bitcoine sahip olan market yapıcılar fiyatlarda anormal dalgalanmalara sebebiyet vermektedir.

Sonuç

Daha birçok faktör sayılabilir. Ancak ana hatları bunlardır. Yatırımcılar dipten alım yaptıklarını düşünseler bile her zaman temkinli hareket etmeleri, yatırımlarını tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Bu yazı yatırım tavsiyesi içermemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler