Ana SayfaKripto ParaKripto borsalarını zora sokacak düzenleme

Kripto borsalarını zora sokacak düzenleme

Avrupa Birliği milletvekilleri, düzenlenmemiş kripto para firmalarının AB dışına çıkarılmasını istiyor.

Kara para aklamaya karşı getirilmesi planlanan kurallar onaylanırsa, içeriğinde yer alan bir madde nedeniyle Avrupa Birliği içerisinde anonim kripto para işlemleri de sona erdirilecek. Uzun süredir üzerinde çalışıldığı bilinen kripto para düzenlemesinin detaylarında kripto dünyasını sarsabilecek bazı maddeler de var.

AB ÜLKELERİYLE BAĞ KESİLİYOR
Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak oylama için hazırlanan kara para aklamayla mücadele yasa tasarısını destekleyen milletvekilleri tarafından önerilen yeni hükümlerde, Avrupa Birliği kurallarına göre düzenlenmemiş olan kripto para firmalarının AB finans ve kredi kurumlarıyla ilişkilerinin tamamen sona erdirilmesini içeriyor.
Yasa metni “düzenlenmemiş kripto varlık hizmet sağlayıcısı” kavramını “Herhangi bir yargı alanında yerleşik olmayan veya herhangi bir yargı bölgesinde merkezi bir irtibat noktası veya yönetim merkezi bulunmayan ve AB içerisinde düzenlenmiş bir kurumla ilişkisi bulunmayan firma” olarak tanımlıyor.
Yani uzun lafın kısası bu madde, Avrupa Birliği’nde bulunan ülkelerin vatandaşlarına hizmet sunmak isteyen kripto firmalarına bir işletme olarak kayıt olma ve AB düzenleyici kurumları tarafından lisanslanma veya onaylanma zorunluluğu getiriyor.

BINANCE İÇİN SIKINTILI GÜNLER BAŞLAYABİLİR
Mevzuatın amacı, bu kripto para firmaları düzenlenene kadar finansal sistemle bağının kesilmesi.
Bu düzenlemenin en başta İngiltere, Malta, İtalya gibi ülkelerde düzenleyici kurumlardan uyarılar alan Binance için tüm Avrupa Birliği ülkelerinde sıkıntılı günlerin başlangıcı olacağına inanılıyor.
Cayman Adaları’nda kayıtlı olan Binance’in şu anda bir merkez ofisi bulunmuyor fakat yakın zamanda Bahreyn ve Dubai’de kripto hizmetleri sağlamak için lisans aldığı biliniyor.

YENİ BİR OTORİTE GELİYOR: AMLA
Bu perşembe yapılacak olan oylamaya konu düzenlemenin bir başka maddesinde ise düzenlenmemiş ödeme kuruluşları ve kripto para şirketlerinin halka açık bir sicil oluşturmasını da şart koşuyor. Bu hükme göre kayıt defteri oluşturma ve bunu sürdürme sorumluluğu, yasa koyucuların kripto para alanını düzenlemesi için oluşturmaya çalıştığı yeni bir kara para aklamayı önleme otoritesine (ismi AMLA) olacak ait olacak: AMLA, yetkili makamlar, denetçiler, Komisyon veya yükümlü kuruluşlar tarafından sağlanan bilgilere dayanarak, Birlik içinde ve dışında faaliyet gösteren ödeme kuruluşlarının ve uyumlu olmayan kripto varlık hizmet sağlayıcılarının gösterge niteliğinde ve kapsamlı olmayan bir kamu sicilini oluşturacak ve sürdürecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler