Ana SayfaKripto ParaBitcoin yarılanması (BTC halving) ne zaman?

Bitcoin yarılanması (BTC halving) ne zaman?

Bitcoin fiyatı üzerinde doğrudan etkisi olduğu bilinen BTC yarılanması hangi tarihte olacak? İşte Bitcoin yatırımcısının aklındaki o sorunun cevabı ve halvinge giden süreçte yaşanabilecekler.

BITCOIN YARILANMASI NEDİR?

Bitcoin halving ya da Türkçe karşılığı olan BTC yarılanması, her bir Bitcoin bloğunda yoktan üretilen BTC sayısının yarıya indirilmesidir. Bunu doğrulayan her madenciye ödül verilir. Yarılanmaların sona ermesiyle şu anda enflasyonist olan Bitcoin için deflasyonist süreç başlayacak. Bu da Bitcoin üretiminin sona erdiği ama BTC’ye olan talebin arttığı, dolayısıyla da arz-talep kanunları gereği Bitcoin fiyatının astronomik bir artışa geçeceği varsayımını taşır. Bu ne kadar gerçekleşir bilinmez fakat her yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerinde çok ciddi bir yükseliş etkisi yarattığı tecrübelerle sabit.

EN SON BTC HALVING NE ZAMANDI?

Üçüncü yani son Bitcoin yarılanması 700 gün önce yani Mayıs 2020’de gerçekleşti. BTC halvingler ortalama 1400 günde bir gerçekleşiyor. İlk yarılanma ise Ocak 2009’da ilk Bitcoin zincirinin piyasaya sürüldüğü tarihten 1400 gün sonra yani Kasım 2012’de gerçekleşmişti. İkinci BTC halving tarihi ise ondan 1350 gün sonra yani Temmuz 2016’da başladı. Yarılanmalar yaklaşık olarak Bitcoin blok zincirine eklenen her 210 bin yeni blokta gerçekleşiyor. Her bir blok yaklaşık 10 dakikada bir eklendiği için bu da yaklaşık olarak 1400 günlük bir süre gerektiriyor.

SONRAKİ BITCOIN (DÖRDÜNCÜ) YARILANMASI NE ZAMAN?

Aynı hesaplama ile bir sonraki BTC halvingin en erken Mart 2024, en geç ise Mayıs 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Peki neden 1400 güne denk gelen Nisan 2024 gibi kesin bir tarih verilemiyor da Mart-Mayıs 2024 gibi bir aralık veriliyor? Her ne kadar 210 bin yeni blok kesinv e değişmez bir yarılanma kuralıysa da her bir bloğun eklendiği 10 dakikalık bir süre ortalamayı ifade ediyor. Çin’in uyguladığı madencilik yasakları, Kazakistan’da yaşanan elektrik kesintileri gibi bir çok öngörülemez durum Bitcoin madenciliğinin bu 10 dakikalık ortalamasında sapmalara neden olabilecek etkenler. Bu nedenle 10 dakikalık ortalamalardan sapmalar nedeniyle 210 bin bloğun eklenmesi ortalama (daha hızlı bir madencilik performansıyla) 1350 günde eklenebileceği gibi, daha yavaş bir madencilik performansıyla örneğin 1450 günde de tamamlanabilir. Bu da Nisan 2024’te tamamlanması beklenen Bitcoin yarılanmasını öne veya ileriye atabilir.

BITCOIN YARILANMASI BTC FİYATINI NE ZAMAN YÜKSELTİR?

Peki Bitcoin halvinglerin aşağı yukarı tarihlerini biliyorsak bu durumda Bitcoin fiyatlarında yükselişi de öngörebilmemiz gerekmez mi? Şimdiye kadar aşağı yukarı üç kez yarılanma gerçekleşti. Bunlar sırasıyla 2012, 2016 ve 2020 tarihlerinde oldu. Bu yarılanmaların hemen ertesi yılı Bitcoin fiyatlarında sert yükselişler gerçekleşti. Bu Bitcoin boğası dönemlerinin en serti 2013’teki yani ilk yarılanmanın arkasından gerçekleşen yükselişti. Bitcoin fiyatı bir yıl içerisinde 13 dolardan 1100 doların üzerine çıktı.

En zayıfı ise kuşkusuz 2020’deki yarılanmanın arkasından yaşandı. 30 bin dolardan 69 bin dolara çıkan Bitcoin fiyatı ardından yeniden 33 bin dolara kadar indi.

İkinci yarılanmada ise BTC’nin fiyatı 1000 dolardan 20 bin dolara çıktı.

BITCOIN YARILANMASI BTC FİYATININ NE KADAR YÜKSELTİR?

Yani her bir yarılanmanın 2013’teki gibi 84X, 2017’deki gibi 20X getireceği beklentisi artık bozulmuş durumda. Çünkü bahsi geçen bu dönemlerin Bitcoin spekülasyonlarının yüksek olduğu ve geleneksel kurumların Bitcoin hakimiyetine sahip olmadığı dönemlerde gerçekleştiği, geleneksel kurumların Bitcoin’in büyük bölümüne sahip olması sonrasında ise bu halving yükselişlerinin boyutunun giderek azaldığı bir gerçek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler