Ana SayfaKripto ParaEthereum geliştiricisi hapis cezasına çarptırılacak

Ethereum geliştiricisi hapis cezasına çarptırılacak

Eski Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith’in Kuzey Kore’ye kripto konusunda tavsiyede bulunduğu söyleniyor. Şimdi beş yıl boyunca parmaklıklar ardına gitmesi gerekiyor.

Kuzey Kore, kripto para birimleri ve kara para aklama: kulağa bir Hollywood filmi gibi geliyor. ABD’de, eski bir Ethereum geliştiricisi olan Virgil Griffith, beş yıl hapis ve 100.000 dolar para cezasına çarptırıldı ve ardından üç yıl denetimli şartlı tahliye edildi. 39 yaşındaki zanlı, başlangıçta maksimum 20 yıl hapis ve 1 milyon dolar para cezasıyla karşı karşıya kaldı. Bunun nedeni, Kuzey Kore’de blockchain konusunda bir konferans verilmesiydi.

Suçu Kuzey Kore’de Blockchain Dersi!

Virgil Griffith’in Kuzey Kore başkentinde blok zincir teknolojisi üzerine bir konferansın başını belaya sokacağını önceden bilmesi çok belliydi. Buna rağmen, yetenekli geliştirici ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan izin almadan 2019’da Singapur’dan Pyongyang’a seyahat etti. Blockchain ve Barış adlı konferansın gerçekleşeceği yer burasıydı. Açılış konuşmacısı olarak yer almak ve blok zinciri ve kripto para birimleri hakkında bir konferans vermek istedi. Konferans totaliter devletin sıradan nüfusuna açık değildi. Daha ziyade, yaklaşık 100 ziyaretçi komünist rejimin destekçilerinden ve hükümet çalışanlarından oluşuyordu. Sadece Kim Jong-Un’un kendisi orada değildi.

Dönemin suç duyurusu, hükümetin sunum konularını önceden onayladığını gösteriyor. Konferansın organizatörlerinden biri daha önce Ethereum geliştiricisine “kara para aklama ve yaptırımlardan kaçınma için kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisinin potansiyel uygunluğunu vurgulamasını” söyledi. ABD Adalet Bakanlığı’na göre, Griffth’in kripto teknolojileri hakkında teknik sorular için hazır olduğu söyleniyor. Ayrıca Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (DPRK) küresel bankacılık sisteminden nasıl bağımsız olunacağı ve kara para aklanması konusunda tavsiyelerde bulundu.

Griffith için müzakere

Griffith, 2019 yılında Los Angeles Havalimanı’nda tutuklandı. Mahkemede, Kuzey Kore’deki açık kaynak teknolojileri konusunda yalnızca zararsız bir açılış konuşması yaptığını açıkladı. Bilgi hiçbir şekilde patlayıcı değildi ve internetten de alınmış olabilirdi. WikiScanner yazılım aracını oluşturan yetenekli geliştirici, diğer şeylerin yanı sıra kripto varlıklarını 1 milyon dolarlık kefaletini ödemek için kullanabildi. Aralık 2019’un sonunda tekrar serbest kaldı. Ancak, ailesinin evinden ayrılmamak için kendini taahhüt etmek zorunda kaldı. Ayrıca artık cüzdanlarına giriş yapmasına da izin verilmedi.

Ancak iddiaya göre annesi Temmuz 2021’de sayısız cüzdanından birini kullanmış. Yetkililer derhal uyarıldı ve Griffith o zamandan beri İsveç perdelerinin arkasında oturuyor. Orada bir sonraki duruşmasını bekledi. Geçen Salı, Güney Bölge Yargıcı Kevin Castel nihai cezayı onayladı: 63 ay hapis ve 100.000 dolar para cezası.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler