Ana SayfaEkonomiChainlink'te merkezi olmayan bir enflasyon endeksi

Chainlink’te merkezi olmayan bir enflasyon endeksi

Enflasyon oranı kontrolden çıktı. Chainlink’teki otomatik bir enflasyon endeksi, en azından doğru sayıların bildirildiğinden emin olmak istiyor.

  • Truflasyon, Chainlink’teki yeni, merkezi olmayan bir enflasyon endeksinin adıdır.
  • Uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksi için kullanılan mal sepetinin aksine, trulasyon endeksi günlük fiyat verilerini kullanır.
  • Arka planda, geçen yıl Mayıs ayında eski Coinbase CTO’su Balaji Srinivasan’dan bir çağrı. İçinde Web3 geliştiricilerinden böyle bir dizin üzerinde çalışmalarını istedi. Truflasyon yarışı kazandı.
  • Endeksin farklı hesaplama yöntemleri daha sonra resmi enflasyon oranının dışında rakamlar üretir. Truflasyon endeksine göre ABD enflasyon oranı şu anda yüzde 13,5.
    Resmi rakamlara göre ABD’de enflasyon sadece yüzde 7,9.

Enflasyon rakamları son dönemin en popüler konusu olmaya devam ediyor. Çünkü ekonomisi en güçlü ülkeler bile enflasyon sorunları ile boğuşmaya devam ediyor. Hal böyleyken her kurum kendince bir enflasyon oranı açıklıyor. Resmi kurumların verdiği rakamlar ise doğru olarak kabul görülmese bile resmiyete o seviyede geçiyordu. Truflasyon ismi ile piyasaya çıkartılan sistem ile artık enflasyon aylık, yıllık değil günlük olarak belirlenebilecek.

Kripto para piyasalarında bu yeni teknoloji pozitif karşılanıyor fakat piyasanın düşüş trendinde olması sebebiyle Chalink fiyatlarında pozitif bir eylem olmasına fırsat tanınmadı. Öyle ki haberin çıkışı ile birlikte haber etkisi ile Chalink fiyatlarının yükselmesini bekleyen yatırımcılar yüzde 6.25’lik değer kaybı ile karşı karşıya kaldı.  Chalink fiyatı canlı piyasa verilerine göre şu an 14.27 dolardan işleme konu olmaya devam ediyor.

chalink-grafik

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin son 24 saatte 3 bin dolara yakın düştü: 55 bin dolar seviyesinde seyrediyor

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüşler devam ederken, yatırımcılar düşüşün nedenleri ve etkileri üzerinde büyük endişe taşıyor. Kripto paralarda neden düşüş yaşanıyor? Solana (SOL) tarafında, stablecoin...

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Popüler Haberler