Ana SayfaKripto ParaBrüksel Bitcoin'i neredeyse yasakladı

Brüksel Bitcoin’i neredeyse yasakladı

MiCA gerilim filmi, kripto alanını haftalarca merakta tuttu. AB Parlamentosu’ndaki karar vericiler neredeyse Bitcoin’i yasakladı.

  • AB, “Kripto Varlıklarda Piyasalar” (kısaca MiCA) ile Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeve oluşturmak istiyor. Yeterli mevzuat üzerinde müzakereler yıllardır devam etmekte.
  • Normalde Avrupa mevzuatında standart bir süreç olan şey, AB Parlamentosu’nda gerçek bir suç gerilim filmine dönüştü. Çünkü müzakereler, son dakika karar verme, siyasi aktivizm ve ulusal ekonomik çıkarların iddiasıyla karakterize edildi.
  • Demokles’in Bitcoin gibi Proof-of-Work tabanlı kripto para birimleri üzerindeki toplam yasağının kılıcı defalarca havada asılı kaldı.
  • AB Parlamentosu’ndaki (ECON) ekonomi ve para biriminden sorumlu komite, sol, Yeşiller ve Sosyal Demokratların yasaklı grupları ile bir muhalefete direnen Hıristiyan Demokratlar, Muhafazakarlar, Sağ ve Liberaller kampı arasında bir güç mücadelesine sahne oldu.

Bitcoin yasaklamak isteyenler ve Bitcoin’i resmi para birimi yapmak isteyen kurum ve ülke sayısı giderek artış gösteriyor. Fakat ne kadar yasaklanırsa o kadar dikkat çekici olmaya devam ediyor. Bitcoin hakkında her ne yaşanırsa yaşansın adeta kripto para piyasalarının reklam çalışması gibi algılanması bu piyasalara olan ilgiyi her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Yatırımcı olmayan bir kişinin kripto paralar hakkında bilgisi çok kısıtlıyken AB’nin ve Brüksel’in yaptığı yasaklama çalışmaları hiç bilmeyen birine bile  kripto paraların ne olduğunu öğrenmesi için bir fırsat yaratıyor. Öyle ki son 1 yıl içinde yeni 106 milyondan fazla kripto para cüzdanı aktif edildi ve her geçen gün artış göstermeye devam ediyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler