BlackRock, geçtiğimiz gün Bitcoin (BTC) ETF’si için başvuruda bulundu. Dev varlık yöneticisinin Bitcoin borsa yatırım fonu için başvuruda bulunması, yatırımcıların BTC’ye olan güvenini artırabileceği düşünülüyor.

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, 16 Haziran’da verdiği bir röportajda BlackRock’ın ETF başvurusunun onaylanmasının BTC’nin başına gelebilecek en iyi şey olabileceğini söyledi.

Fox News programına katılan Mike Novograts, BlockRock’ın Bitcoin ETF’si için atmış olduğu adım için mutluluk duyduğunu ifade etti.

BlackRock’ın Coinbase Custody’yi tercih etmesi borsaya güç verecek

Bir finansal ürün karşılaştırma sitesi olan Finder.com’dan kripto para analisti James Edwards Cointelegraph’a konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Edwards, BlackRock’ın Bitcoin ETF için başvurusunun zamanlamasına dikkat çekti. Analist bu hamleyi, hem bir varlık olarak Bitcoin hem de SEC ile yaklaşan yasal savaş mücadelesinde Coinbase ve Binance için çok iyi bir haber olarak değerlendirdi.

“SEC’in kripto endüstrisine karşı savaş açtığı bir dönemde BlackRock’ın bir Bitcoin ETF’si ile devam etme isteği çok anlamlı. Bu, Bitcoin’in bir menkul kıymetten ziyade bir emtia olarak statüsüne duyulan güveni tazeliyor.”

Buna ek olarak Edward, BlackRock‘ın fonlarını kontrol etmesi için Coinbase Custody’yi kullanma niyetinin de SEC’e büyük bir cevap olarak geri döndüğünü ima etti. Analist bu durumun Coinbase’e SEC ile yasal yavaşında büyük katkısı olacağını belirtti.

Tüm bunların yanı sıra Edwards, dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock’ın, Coinbase’in yasal konumundan emin olmasaydı muhtemelen, borsa ile bu süreçte ortaklık yapmayacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Bitcoin ve kripto ETF’lerine başvuran tek şirket BlackRock değildi. Bilindiği üzere ARK Invest, Grayscale, Fidelity, Galaxy Digital, VanEck, Valkyrie Investments, NYDIG, SkyBridge ve WisdomTree gibi şirketler de benzer Bitcoin ve kripto para ETF’leri için SEC’e başvuran diğer yatırım şirketleri arasında yer alıyor.

Ayrıca BlackRock’ın Bitcoin ETF‘si için başvuruda bulunması haberinin ardından BTC fiyatı, yüzde 2,2 değer kazarak 25.584 dolar seviyelerine kadar yükseldi.