Ana SayfaKripto ParaBitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ülkeler

Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ülkeler

Kripto para birimleri yaygın olarak yasal para birimi olarak kullanılmamaktadır. Öyle ki bitcoin, ethereum gibi kripto paraların emtia mı yoksa para birimi mi olduğu dahi halen tartışılmaktadır. Buna rağmen iki ülke şimdiden Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etti. Peki Bitcoin'e yeşil ışık yakan ülkelerin arasına yenileri katılır mı? Hangi ülkeler Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etmeye hazır?

Yasal para olarak sayılma durumu günümüzde kripto para birimleri için kısıtlı da olsa geçerli hale gelmiştir. Ancak özellikle Bitcoin’i hala yasal olarak kabul etmeyen ülkeler çoğunlukta olsa da öte yandan iki ülke BTC’yi yasal para birimi olarak kabul etmiştir.

Bitcoin, dünya genelinde giderek daha popüler hale gelen bir dijital para birimidir. 2009 yılında piyasaya sürülen bu kripto para birimi, özellikle son yıllarda önemli bir yükseliş yaşadı ve birçok yatırımcı tarafından tercih ediliyor. Ancak, birçok ülke hala Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine karşı şüpheci yaklaşıyor ve bunları yasal para birimi olarak kabul etmiyor.

Dünyada Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ülkelerin sayısı oldukça sınırlıdır. Bu ülkeler arasında ilk sırayı El Salvador almaktadır. El Salvador, 2021 yılında Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Buna göre, Bitcoin’in kullanımı, ödemelerde kullanılabilir hale getirildi ve ülkedeki tüm işletmeler Bitcoin’i kabul etmek zorunda kaldı.

Güney Amerika ülkeleri Paraguay, Arjantin ve Uruguay’da ise Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımı yasal hale getirilmiştir. Ayrıca, Avrupa ülkeleri arasında da İsviçre, Lüksemburg ve Malta Bitcoin’i yasal olarak kabul etmektedir.

Bununla birlikte, dünyada Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hala çoğunlukla yasalara aykırı olarak kabul ediliyor. Özellikle Çin ve Rusya gibi büyük ülkeler, kripto para birimlerinin kullanımını sınırlama eğiliminde olan ülkeler arasında yer almaktadır. Ayrıca, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, düzenleyici açıdan belirsizliklerle karşı karşıya kalmaktadır.

bitcoin yasal para birimi

Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke: El Salvador

El Salvador, 2021 yılında, Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ilk ülke oldu. Bu karar, ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı amaçlayan ve finansal sisteme erişim konusunda kısıtlamalar yaşayan yurttaşlar için bir çözüm sunan bir girişimdi.

Karar, ülkenin meclisinde onaylandıktan sonra, 7 Eylül 2021’de yürürlüğe girdi. Buna göre, Bitcoin, ABD Doları’nın yanı sıra yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilmeye başladı ve herhangi bir işlemde kullanılabildi.

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi, özellikle Bitcoin topluluğunda büyük bir yankı uyandırdı ve diğer ülkelerin de benzer adımlar atması için bir örnek teşkil etti. Ancak, kararın uygulanması tartışmalara yol açtı ve bazıları ülkenin ekonomisine zarar verebileceğini savundu.

El Salvador hükümeti, Bitcoin’i kullanımını yaygınlaştırmak ve işlem yapmayı kolaylaştırmak için bazı adımlar attı. Bunlar arasında, Bitcoin ATM’lerinin kurulması, Bitcoin’in vergilendirilmesi, hükümetin kendi Bitcoin cüzdanı oluşturması ve Bitcoin madenciliği için yenilenebilir enerjinin kullanımı gibi önlemler bulunuyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nden BTC’ye Yeşil Işık

Bitcoin’i yasal olarak tanıyan Orta Afrika Cumhuriyeti ise geçen yıl bu konudaki yeni projeleri hakkında bilgi verdi. Söz konusu planlar, hükumetin resmi Facebook sayfası üzerinden yayımladı. Gönderide insanları sango.org’daki bir açılış sayfasına yönlendiren bir bağlantı yer aldı. Bekleme listesine kaydolduktan sonra kullanıcılara proje hakkında daha fazla ayrıntının yer aldığı 24 sayfalık bir çevrim içi sunum için bağlantı verildi.

Sunuma göre Sango Projesi “bir ülkenin parlamentosu tarafından tanınan ilk yasal kripto merkezi” yaratmayı planlıyor. Planlar arasında ayrıca bir Dijital Ulus Bankası kurma, Bitcoin ile arazi satın alımlarını kolaylaştırma ve bir kripto cüzdanı geliştirme yer alıyor.

yasal para

Hangi Ülkeler Bitcoin’i Yasal Para Birimi Olarak Kabul Edecek?

Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul edecek bir sonraki ülke ise merak konusu oldu. Özellikle, dijital para birimleri ve blokzincir teknolojisi hakkındaki farkındalık arttıkça, birçok ülke bu teknolojilere yönelik düzenlemeler yaparak finansal sistemlerini modernleştirmeyi ve daha rekabetçi hale getirmeyi hedefleyebilirler.

CoinMarketCap ise bu konuda kullanıcı anketlerine göre bir istatistik yayınladı. Buna göre, Paraguay, Venezuela ve Anguilla potansiyel olarak ilk 3’te yer alırken, Türkiye 12. sırada konumlanıyor. Yani Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi muhtemel 244 ülke arasında Türkiye 12. sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin son 24 saatte 3 bin dolara yakın düştü: 55 bin dolar seviyesinde seyrediyor

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüşler devam ederken, yatırımcılar düşüşün nedenleri ve etkileri üzerinde büyük endişe taşıyor. Kripto paralarda neden düşüş yaşanıyor? Solana (SOL) tarafında, stablecoin...

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Popüler Haberler