Ana SayfaBlok ZincirTeknolojide devrim yaratan yüzyılın icadı Blockchain'in avantajları

Teknolojide devrim yaratan yüzyılın icadı Blockchain’in avantajları

Son yıllarda başta finans sektörü olmak üzere makina, otomotiv, gayrimenkul, kamu gibi birçok sektörde sağladığı avantajlarla blockchain  artık yaygın kurumsal kullanıma hazır bir teknolojidir.

Blok zinciri başlangıçta en yaygın olarak sanal para birimi için kullanılmasına rağmen, her büyük endüstrinin artan popülaritesine bağlanıyor. Spotify, yaratıcıları ve dağıtım anlaşmalarını pazardaki müzik bolluğuyla ilişkilendirmek için merkezi olmayan sistemlerde teknik çözümler sağlamak üzere blockchain işletmesi Mediachain Labs’ı satın aldı.

Warranteer, blockchain teknolojisinin ne kadar yaygın kullanıldığının bir başka göstergesi olarak hizmet ediyor. Müşteriler, sipariş ettikleri ürünlerle ilgili ayrıntıları almak ve bir sorun olması durumunda müşteri desteğiyle hemen iletişime geçmek için bu blockchain yazılımını kullanabilir.

Fizibilitesini oluşturmak için, blockchain faydaları kesinlikle serbest kaldı ve işletmeler genelinde geleneksel kurumsal operasyonlara sızdı.

Blockchain’in Çalışma Mantığı

Nasıl performans gösterdiğini ve blok zincir avantajlarının ana kaynağı olduğunu açıklamak için blok zincirinin en etkili platformlarının örneği olarak Bitcoin’i kullanalım. Diğer tüm para birimleri gibi, bitcoin de bir elektronik para biçimidir. Blockchain, her bireyin gözaltında tuttuğu bitcoin sayısına ayak uydurmak için bir defter teknolojisi veya tüm işlemleri tutan ve analiz eden bir belge kullanır.

Bu bizi blockchain’in ayırt edici özelliği olan dağıtılmış bir sistem olduğu gerçeğine getiriyor. Veritabanı belgesi, merkezi bir sunucuda barındırılmaz. Kayıt veritabanı tüm dünyaya dağıtılır ve tamamı veri depolama ve hesaplama sırasında kullanılan kişisel bilgisayarlarda saklanır.

X, Y 7 bitcoin göndermeyi planladığında, X’in bitcoin işlemlerinin 7 düşürülmesi ve Y’nin 7 artırılması gerektiğini belirten bir yayın mesajı tüm işlemcilere (kişisel bilgisayarlara) gönderilecektir. Her sunucu şimdi bu bilgiyi alacak ve X ve Y için bitcoin varlıklarının kaydını değiştirecek.

Blockchain, herhangi bir kişiye veya kuruluşa güvenmenizi talep etmez ve herkesin birbirinin faaliyetlerini görmesine izin verir. İstikrar ve güvenilirliği sağlamak için, bunun yerine blok zincirinin faydalarını artıran benzersiz aritmetik işlemler ve şifreleme kullanılır.

Her cüzdan, yalnızca bir kez kullanılmak üzere farklı bir bağlantılı anahtar çifti, bir genel imza ve bir kriptografik imzadan yararlanan bir kimlik doğrulama şeması kullanılarak korunur.

Blockchain teknolojisinin sunduğu avantajlar

Verileri Koruma

Tüm kriterlere göre, blockchain, diğer tüm kayıt tutma tekniklerine kıyasla daha güvenilir görünüyor. Yalnızca bir blockchain kanalının oy birliği, dağıtılmış işlem kaydını değiştirebilir ve/veya düzenleyebilir. Bir belge yalnızca, düğümlerin büyük çoğunluğu veya tümü onaylarsa değiştirilir.

Ödeme de korunur ve yetki verildiğinde ön ödemeye bağlanır. Bu nedenle, bir belge tek bir taraf veya kişi tarafından değiştirilemez. Merkezi olmayan yapısı nedeniyle, hiç kimse belgeleri değiştirmek için tam bir özerkliğe sahip değildir.

İşletmeler, tıbbi kayıtlar, bankacılık ve sigorta dahil olmak üzere sınıflandırılmış verileri korumanın gerekli olduğu herhangi bir sektörde titiz şifreleme uygulamak için kullanılabilir.

İzleme

Sofistike tedarik zinciri operasyonlarında tedarikçilerine kadar her şeyi izlemek karmaşıktır. Bununla birlikte, blockchain ile, öğelerin değiş tokuşu izlenir ve size kesin bir nesnenin nereden satın alındığını keşfetmeniz için bağımsız bir denetim izi verir.

Bu derecedeki ürün menşei, tüketicilerin ürünün meşruiyetini onaylamasına ve aldatmadan kaçınmasına izin verebilir.

Açıklık

İşlem geçmişlerine artık her zamankinden daha erişilebilir olması, en önemli blockchain avantajıdır. Ağdaki her bağlı düğüm, belirli bir dağıtılmış veritabanı biçimini temsil ettiği için talimatların bir kopyasına sahiptir.

Herkes bir blockchain veri tabanındaki bilgileri kolaylıkla inceleyebilir. Bağlantının her üyesi, hesap bilgilerinin değiştirilmesi durumunda değişikliği ve düzeltilmiş kaydı görebilir. Bu nedenle, herkesin para birimi dönüştürmeyle ilgili tüm verilere erişimi var gibi görünüyor.

Artan Etkinlik

Üçüncü şahısların müdahale etmesini gerektirdiklerinden ve insan hatalarına karşı savunmasız olduklarından, geleneksel kağıt tabanlı prosedürleri kullanarak bir işlemi gerçekleştirmek çok fazla enerji gerektirir. Blockchain, bu modası geçmiş işlemleri hızlandırmaya ve kısıtlamaya, hataya yatkınlığı ortadan kaldırmaya ve ticaretin üretkenliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Ek olarak, her bireyin parmaklarının ucunda aynı bilgiler olduğunda güven oluşturmak daha kolaydır. Anlaşmalar, aracılara ihtiyaç duymadan basit ve kolay hale getirilebilir.

Uygun Maliyetli

Blok zincirinin faydalarından biri, aracılar ve dış paydaşlar gereksinimini ortadan kaldırdığı için işletmeler için maliyeti önemli ölçüde düşürmesidir. Ticari ortağa güven duyabileceğiniz için, başka herhangi bir kişinin sözleşmeleri ve devir şartlarını oluşturmasına gerek duymazsınız. Herkesin kaydın tek, değiştirilemez bir baskısını incelemesine izin verilerek, talimat ve değişiklikler için harcanan maliyet ve zaman da ortadan kaldırılır.

Denetim Kolaylığı

Bahsi geçen beyanın izlenmesi ve raporlanması ise bir başka yönüdür. Defterde ömrü boyunca belgelenen her işlemin bir sonucu olarak, mülkiyetinizin geçerliliğini zaten görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Sonuç:

Blockchain, şu anda bulunduğu seviyeye ulaşmak için birçok zorlukla yüzleşmek zorunda kaldı. Önünde hala birçok engel var, ancak erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı, küçük işletmelerin gücünü kullanmasını mümkün kıldı.

Bazı tüketiciler bu konuda gerçekten şüpheli olsalar da, kripto para birimleri konusunda da şüpheliydiler. Ardından, Crypto profit gibi dijital değişim platformları, kolay alım satım sağlayarak ve yeni ve alım satım yapanlar için simülasyonun çalışmasına izin vererek bu şüphenin ortadan kaldırılmasına yardımcı oldu. Gelecek yıllarda neredeyse tüm sektörlerde bir fırlatma rampası görevi üstlenecek olan bockchain teknolojisi uygun fiyat, güvenilirlik, doğrulama, izleme ve koruma gibi avantajlarıyla önümüzdeki yüzyılın icadı olarak varlığını sürdürecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler