Ana SayfaKripto ParaSEC'in kripto adımları ABD'yi ikiye böldü: SEC'i destekleyenler ve diğerleri

SEC’in kripto adımları ABD’yi ikiye böldü: SEC’i destekleyenler ve diğerleri

Kripto endüstrisi, FTX’in iflası ve ardından gelen yasal sorunlarla mücadele ediyor. FTX, dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olarak kabul ediliyordu ve iflası, ABD düzenleyicilerini harekete geçirdi. Son aylarda, SEC ve CFTC, baskılarını artırdı ve son olarak SEC’in Binance ve Coinbase’e dava açma girişimi gündeme geldi.

SEC‘in Coinbase ve Binance‘e yönelik adımları, insanlar arasında bölünmeye neden oldu. Birçok kişi SEC’in eylemlerini doğru bulurken, kripto destekçileri de artmaktadır.

SEC’in attığı adımlar sektörü ikiye böldü. Kriptoya mesafeli duranlar, SEC’i destekleyen mesajlar gönderiyor. Diğer yandan, kriptoyu destekleyen önemli isimler de bulunuyor.

SEC Destekçisi Senatörler
ABD düzenleyici kurumu SEC’in kriptoya yönelik adımları, birçok kesim tarafından desteklenmektedir. Bu destekleyenler genellikle yasal süreçlerde aktif rol oynayan kişilerdir.

Örneğin, ABD Senatörü Elizabeth Warren, Binance’in Kongre’yi yanılttığını söylemiştir. Warren, kripto için net düzenlemelerin gerekliliğine inandığını ve bu nedenle SEC’i desteklediğini ifade etmiştir. Warren, kripto karşıtı söylemleriyle tanınmaktadır.

Warren, Binance’in milletvekillerine yanlış beyanlarda bulunduğunu ve bu nedenle Binance’in milletvekilleri tarafından kullanılan söylemlerin araştırılması gerektiğini belirtmiştir. ABD Senatörü, Binance’e karşı açılan davalarla ilgili olarak SEC’i desteklediğini belirtmiştir.

Diğer yandan, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen‘den de açıklamalar gelmiştir. ABD’nin ekonomi alanında öne çıkan ismi Yellen, SEC’in son adımlarını desteklediğini ifade etmiştir. Yellen, kripto sektöründe çeşitli risklerin bulunduğunu ve düzenlemelerin gerekliliğini belirtmiştir. ABD Hazine Bakanı, SEC başta olmak üzere düzenleyici kurumların adımlarının arkasında olduğunu ifade etmiştir.

SEC’in yanında yer alan ve kriptoya karşı sert eleştirilerde bulunan bir başka isim de ABD Senatörü Chris Van Hollen olmuştur. Hollen, Warren ile birlikte Binance’i hedef alarak ABD mahkemesine mektup yazmıştır. Bu mektupta, Binance’in yasa dışı işlemler yaptığı ve Binance US’in ayrı bir kuruluş olarak hizmet vermediği belirtilmiştir.

Hollen, kripto para birimlerinin hızlı ve sert bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu düşünmektedir. ABD Senatörü, SEC’in attığı adımların arkasında durduğunu ifade etmektedir.

Kriptoya karşı çıkan isimler genellikle hükümet yanlısı ve ekonomik aktörlerdir. ABD’nin mevcut hükümeti, kripto konusunda sert ve tutucu bir tutum sergilemektedir. Kriptoyu destekleyen ve SEC’in karşısında duran isimler, genellikle ABD hükümetinin dikkatini çekmektedir.

SEC’e Karşı Çıkanlar: “Neden Baskı?”
ABD düzenleyici kurumu SEC’in adımlarına karşı duran aktörler genellikle kripto sektöründen gelmektedir. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Polygon, Gemini’nin kurucu ikizleri Winklevoss kardeşler, Ripple, Cardano ve kurucusu Charles Hoskinson gibi aktörler, SEC’in mantıksız hamleler yaparak ABD’deki kripto atmosferini yok ettiğini savunmaktadır. Özellikle CZ, SEC’in dayanağı olmayan hamlelerinin sonunda SEC’e zarar vereceğini belirtmiştir.

Bu önemli kripto aktörlerinin sektörü savunmaları ve desteklemeleri beklenen bir durumdur. Ancak dikkat çekici olan, ABD Senatörleri ve ekonomistlerin yaklaşımlarıdır.

ABD Senatörü Cynthia Lummis, geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımla dikkatleri üzerine çekmiştir. Lummis, kripto için olumlu düzenlemeler üzerinde çalıştığını ve bu konuda yoğun mesai harcadığını belirtmiştir. ABD Senatörü, kripto ve yasal boyut arasında bir denge bulmaya çalışmaktadır. Kripto topluluğu, Lummis’in söylemine teşekkür etmiş ve desteklerini sunmuştur.

Lummis’in yanı sıra yasal süreçlerde yer alan başka bir isim de kripto desteğini sürdürmektedir. ABD Kongre üyesi Tom Emmer, Bitcoin’in ABD için büyük bir fırsat olduğunu ve bu nedenle düzenleyicilerin kriptoya daha olumlu yaklaşması gerektiğini düşünmektedir. Emmer, kripto para birimlerinin yeni bir teknoloji olduğunu savunmaktadır.

SEC’e karşı çıkan bir diğer isim ise yine ABD Kongre üyesi Warren Davidson’dır. Davidson, kripto yanlısı duruşunu sürdürmektedir. Davidson, SEC Başkanı Gary Gensler’ın görevden alınması için yoğun çaba harcamaktadır. Davidson, kriptonun ileriye dönük yenilikçi bir teknoloji olduğunu ve SEC’in bu teknolojinin önünde durduğunu savunmaktadır.

Bunların yanı sıra, ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry de SEC‘e karşı tavır almaktadır. McHenry, SEC Başkanı Gary Gensler‘ı Ethereum sorusuyla zorlamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler