Ana SayfaKripto ParaRusya yaptırımları atlatmak için kripto para kullanıyor mu?

Rusya yaptırımları atlatmak için kripto para kullanıyor mu?

Rusya-Ukrayna çatışmasında kripto para birimleri: Lanet mi nimet mi? Chainalysis ve FBI, yaptırımlardan kaçınma korkularına son veriyor.

Kripto para birimi şimdiye kadar Putin’in Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşında önemli bir rol oynadı. Milyonlara ulaşan kripto bağışları haberleri birikirken, kripto para birimlerinin Kremlin’e karşı yaptırımları atlatmak için kullanılmasından korkan eleştirel sesler de var. Blockchain analiz şirketi Chainalysis daha sonra yaptırımlardan etkilenen cüzdanları tanımlayabilen bir uygulama geliştirdi. “Chainalysis Oracle, ikinci sözleşmeyle etkileşime geçmeden önce bir cüzdanı doğrulamak için diğer akıllı sözleşmeler tarafından çağrılabilen akıllı bir sözleşmedir”.

Oracles, harici verileri bir blok zincirine getirmek için kullanılır. Oracles, gerçek dünyadan belirli bilgileri doğrular ve ardından blok zinciri ekosistemindeki akıllı sözleşmeler için kullanılabilir hale getirir. Bu durumda Chainalysis Oracle, Rusya’ya yönelik batı yaptırımları hakkındaki bilgileri blok zinciri dünyasına besleyebilir.

Chainalysis’in kurucu ortağı ve CEO’su Michael Gronager, “Şimdi endüstrinin blok zincirlerinin doğasında bulunan şeffaflığın kripto para birimlerini yaptırımlardan kaçınmaya karşı güçlü bir caydırıcı hale getirdiğini gösterme zamanı” dedi. CEO ayrıca, “Devam eden yaptırımlar beklentisiyle, bu araçların geliştirilmesine öncelik verdik, böylece tüm kripto para piyasası katılımcılarının bu şeffaflıktan yararlanmak için ihtiyaç duydukları şeye sahip olmaları ve onlara ücretsiz olarak temel yaptırım taraması yapmaları için” dedi.

FBI başkanı Rusya’yı uyardı

Kripto para birimlerinin yaptırımları atlatmak için kullanılabileceği iddiası, geleneksel kolluk kuvvetlerinden bile herhangi bir alkış almadı. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) direktörü Christopher Wray, 10 Mart’ta Senato Seçilmiş İstihbarat Komitesi oturumunda Rusya’nın Kremlin’e karşı Batı yaptırımlarını yenmek için muhtemelen itibari parayla daha iyi bir konuma geleceğini söyledi.

FBI şefi duruşma sırasında, “Rusların kripto para birimleri kullanarak yaptırımları aşma kabiliyeti, onlar ve diğerleri tarafından büyük ölçüde abartılıyor.” dedi. Ayrıca, FBI’ın kolluk kuvvetleri tarafından son zamanlardaki kripto ele geçirmelerine atıfta bulunarak bölgede “önemli bir uzmanlık” geliştirdiğini belirtti. “Topluluk olarak ve denizaşırı ortaklarımızla onlardan [Rusya; Not alınmış. R.] bazen farkındadır ve bu tür çabaları önlemek için araçlar ve stratejiler konusunda çok fazla uzmanlık vardır” diye açıklıyor Wray. “Nihayetinde, bu daha çok zor olan bir tür itibari para birimine erişim elde etmekle ilgili.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler