Ana SayfaEkonomiRonin saldırısının arkasında Kuzey Koreli Lazarus grubu mu var?

Ronin saldırısının arkasında Kuzey Koreli Lazarus grubu mu var?

625 milyon doların çalındığı Ronin Köprüsü’ne yapılan saldırının Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’un işi olduğuna inanılıyor.

  • 23 Mart’ta, NFT oyunu Axie Infinity için bir Ethereum yan zinciri olan Ronin Bridge saldırıya uğradı ve bu süreçte 625 milyon dolar değerinde varlık çalındı.
  • Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus, Chainalysis’in 14 Nisan’da bir tweet’te açıkladığı gibi, görünüşe göre saldırının arkasında bulunuyor.
  • Blockchain adli bilim adamları, “Mart ayında 600 milyon doların üzerinde ETH ve USDC çalan Ronin Bridge hackinin arkasında Kuzey Kore siber suçlu grubu olduğunu” açıkladı.
  • Buna göre, ABD Hazine Bakanlığı’nın (Office of Foreign Assets Control, OFAC) kontrol otoritesi, Ronin hackine karışan hacker grubuyla ilgili bir Ethereum adresi belirledi.
  • Adres, 173.600 ETH ve 25.5 milyon USDC tokeni içeriyordu.
  • Lazarus’un Kuzey Kore rejiminin kontrolü altında olduğu ve geçmişte birkaç ciddi hack saldırısından sorumlu olduğu söyleniyor.
  • Chainalysis’e göre, Kuzey Kore nükleer silah programını finanse etmek için siber saldırı fonlarını kullanıyor.

Söz konusu durumun ispat edilmesi neredeyse imkansız ama silah programlarını finanse etmek için siber saldırılar ile elde ettikleri parayı kullanması şayet ispatlanırsa Kuzey Kore’ye karşı ciddi bir ambargo uygulanması beklenebilir. Bunun dışında bir ülkenin kaynakları kullanarak siber saldırı ekibi kurulmuş olması durumunu da kripto camiasında ilk kez karşılaşılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler