Ana SayfaKripto ParaMalezya'da Yasadışı Bitcoin madencilik makinelerinin değeri %4,000'in üzerine çıktı

Malezya’da Yasadışı Bitcoin madencilik makinelerinin değeri %4,000’in üzerine çıktı

Malezya, çeşitli operatörler üzerindeki baskıyı sürdürdüğü için 2021’de yasadışı Bitcoin madenciliği ile ilgili en yüksek vakaları kaydetti. Öyle ki; ele geçirilen yasadışı Bitcoin madencilik makinelerinin değeri Malezya’da %4,000’in üzerine çıktı. El konulan ekipmanın değeri 1.26 milyon RM (331.000 $) olarak gerçekleşti.

Ele geçirilen yasadışı Bitcoin madencilik makinelerinin değeri Malezya’da %4,000’in üzerine çıktı

Malay Mail’in bildirdiğine göre, Malezya Bukit Aman Suç Soruşturma Departmanı (CID), 54 milyon RM (12,9 milyon $) rekor değerinde yasadışı Bitcoin madencilik ekipmanına el koyduğunu açıkladı.

2020 ile karşılaştırıldığında, el konulan ekipmanın değeri 1.26 milyon RM (331.000 $) olarak gerçekleşti ve bu da % 4.185’lik bir artışı temsil ediyor.

madencilik-bitcoin

Ajansın başkanı Datuk Seri Abd Jalil Hassan’a göre, yetkililer yasadışı kripto madenciliği ile ilgili olarak yaklaşık 570 soruşturma açtı ve 528 kişiyi tutukladı. 2020’de 26 tutuklamadan 20’sine soruşturma açıldı.

Suçluların çoğu 18 ila 30 yaşları arasındaydı ve Selangor, Kuala Lumpur, Perak ve Penang’da çok sayıda madencilik faaliyeti gerçekleştirildi. Ajans, faillerin faaliyetlerini maskelemek için endüstriyel durumu kullanan sürekli bir güç kaynağı nedeniyle bölgelerin çekici olduğunu kaydetti.

Ayrıca, CID, kripto para birimleriyle ilgili fidye yazılımı ve Ponzi şemalarında bir artış tespit etti. Kayıplar, 2021’de küresel kripto suçunun 14 milyar dolarlık bir kayıp kaydettiği küresel eğilimi yansıttı, 2020’deki 7,8 milyar dolarlık rakamdan %79’luk bir büyüme kaydetti.

Malezyalı yetkililer, yasadışı madenciliği engellemek için ısı modellerini tespit etmek ve olağandışı elektrik tüketimini izlemek için insansız hava araçları kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler