Ana SayfaEkonomiJaponya, kripto borsaları için işleri kolaylaştırmak istiyor

Japonya, kripto borsaları için işleri kolaylaştırmak istiyor

Japon kripto borsalarına, yeni madeni para ekleme sürecini önemli ölçüde basitleştirmeyi amaçlayan bir tür liste sunulacak. Bu “yeşil liste” Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi yerleşik kripto para birimlerini içeriyor.

Japonya Kripto Borsası Birliği (JCVEA), görünüşe göre Japon kripto borsalarının gelecekte yeni kripto paralar eklemesini kolaylaştıracak bir tür “yeşil liste” üzerinde çalışıyor. Şimdiye kadar, borsalar her yeni liste için JCVEA’ya ayrı bir başvuruda bulunmak ve kontrol ettirmek zorunda kaldı.

Yeşil Liste gelecekte bu süreci önemli ölçüde basitleştirmelidir. Bu listede bir kripto para veya token varsa, herhangi bir borsa daha fazla doğrulama yapmadan bunu kabul edebilir. Tercih edilen kripto paraların Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Litecoin (LTC) olduğu söyleniyor. Görünüşe göre, Japonya’daki birçok tüccarın sınırlı arz nedeniyle yabancı borsalara geçeceği konusunda sektörden artan şikayetler vardı. JVCEA başkan yardımcısı da bu konuda yorum yaptı: Kripto para birimlerinin onaylanması çok uzun sürdüğü için yalnızca birkaç kripto borsası kârlıdır.

Japonya’da katı kripto düzenlemesi

Japonya’daki kripto düzenlemesi geçen yıl önemli bir ivme kazandı. Reuters haber ajansı tarafından verilen bilgiye göre, Japon yetkililer kripto pazarının hızlı büyümesiyle ilgili güçlü endişelerini dile getirmişlerdi. 8 Temmuz 2021’de Japon Mali Denetleme Kurumu (FSA) bünyesinde, öncelikle kripto piyasasının düzenlenmesi ve DeFi alanı gibi uygulamalarıyla ilgilenmesi gereken ayrı bir departman kuruldu.

JVCEA verilerine göre, Japonya’daki borsalar aracılığıyla kripto para işlemleri geçen yılın ilk 11 ayında yüzde 51 artarak 103 trilyon yen (900 milyar dolar) oldu. Güney Kore’de olduğu gibi Japonya’da da kripto para birimlerine ilgi büyük.

Japonya’da son cumhurbaşkanlığı seçiminde, kripto konusu ilk kez belirleyici bir rol oynamıştı. Her iki aday da seçim kampanyalarını finanse etmek için kendi NFT’lerini başlatmıştı. Seçimi kazanan kişi, düzenleme açısından kademeli bir geri adım atma sözü de vermişti. Japonya daha sonra bu çekimser tavrını bir kazanç elde etme yolu olarak görüp kademeli olarak kripto paralara izin vermeye başladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler