Ana SayfaKripto ParaJapon bankaları stablecoin çıkarmayı planlıyor

Japon bankaları stablecoin çıkarmayı planlıyor

Japon bankaları, uzun süredir beklenen Ödeme Hizmetleri Yasası’nın 1 Haziran 2023’te yürürlüğe girmesiyle birlikte stablecoin ihraç edebilecekler. 

Japonya, Haziran 2022’de stablecoin’leri düzenleyen bir yasa çıkararak, bu varlıklar için düzenleyici bir çerçeve oluşturan ilk büyük ekonomilerden biri oldu. Aralık ayında Finansal Hizmetler Ajansı, yabancılar tarafından ihraç edilen stablecoin’lere yönelik yasağı kaldırma konusunda ilerleme kaydetti.

Dört Japon Bankası Stablecoin Çıkarmayı Planlıyor

Revize edilen ödeme hizmetleri yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte bankalar, tröst şirketleri ve fon transfer operatörleri stablecoin ihraç etme yetkisine sahip olacak.

Stablecoin’leri piyasaya süren operatörlerin hükümete kayıt yaptırması gerekecek. Bunun yanı sıra Japonya’da offshore stablecoin ihraç eden işletmelerin sermaye bakım gerekliliklerine uyması gerekecek. Stablecoin’ler ile ürünler, blok zinciri defterleri aracılığıyla alınan fonlar karşılığında takas edilecek.

Mitsubishi UFJ Trust and Banking, Progmat Coin adında bir çıkarmaya hazırlanıyor. Bu stablecoin, dijital menkul kıymetler ve NFT satın almak için kullanılabilecek.

Mitsubishi UFJ Trust and Banking’in yanı sıra Minna Bank, Tokyo Kiraboshi Financial Group ve Shikoku Bank da kendi stablecoin’ini piyasaya sürmeyi planlıyor. Her üç banka da Tokyo merkezli startup G.U. Technologies tarafından sağlanan bir platformu kullanacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan G.U. Technologies’in baş teknoloji sorumlusu Hidekazu Kondo, birkaç bölgesel bankanın daha stablecoin ihraç etmeyi düşündüğünü söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin son 24 saatte 3 bin dolara yakın düştü: 55 bin dolar seviyesinde seyrediyor

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüşler devam ederken, yatırımcılar düşüşün nedenleri ve etkileri üzerinde büyük endişe taşıyor. Kripto paralarda neden düşüş yaşanıyor? Solana (SOL) tarafında, stablecoin...

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Popüler Haberler