Ana SayfaKripto ParaGöz önünde bulundurulması gereken en iyi 3 Cosmos projesi

Göz önünde bulundurulması gereken en iyi 3 Cosmos projesi

Cosmos (ATOM) blok zinciri ekosistemi hızla büyüyor ve hem kullanıcılar hem de yatırımcılar arasında popülerlik kazanıyor. En iyi Cosmos projeleri hangisi?  2020 yazında Ethereum’un yükselişinden sonra Solana, Terra, Avalanche, Fantom veya Cosmos gibi katman 1 blok zincirleri üstel bir büyüme aşaması yaşadı. Hem ağ faaliyetleri hem de token fiyatları tavan yaptı. Bu büyümenin çoğu, Cosmos ekosistemindeki yeniliklere bağlanabilir.

Kozmos (ATOM) nedir?

Cosmos, tümü birbiriyle blok zincirler arası iletişim (IBC) aracılığıyla iletişim kurabilen özelleştirilebilir blok zincirlerinin oluşturulmasını sağlar. Bu, her biri belirli kullanım durumları için tasarlanmış farklı blok zincirleri arasında neredeyse anında değer ve veri aktarımı sağlar. Cosmos blok zinciri tasarımının en büyük avantajı, böyle bir ekosistemin neredeyse sonsuz şekilde ölçeklenebilmesi ve bu sistemdeki tüm blok zincirlerinin baştan itibaren birbirleriyle iletişim kurabilmesidir. Cosmos ekosisteminin en bilinen blok zincirleri arasında Terra (LUNA) ve Crypto.com (CRO) bulunur. Blockchain geliştiricileri için Cosmos, kendi blok zincirlerini bireysel fikirlerine göre tasarlamaları için ideal ortamı sunar ve aynı zamanda devasa bir blok zinciri ekosisteminin kapılarını açar.

 

Örneğin, Secret’ın en büyük merkezi olmayan borsası olan SecretSwap, günde yalnızca bir ila üç milyon ABD doları arasında bir hacmi yönetir. Ayrıca, Secret’ın akıllı sözleşmelerinde sadece 39,67 milyon ABD doları var.

Karşılaştırma için: Uniswap’ın 7,41 milyar ABD doları var.

2. Juno (JUNO)

  • Piyasa Değeri: 1,32 milyar dolar
  • Kategori: Katman 1 blok zinciri
  • JUNO Staking: Yılda yüzde 106

Juno, Cosmos ekosisteminde akıllı bir sözleşme platformudur. Diğer birçok Cosmos blok zincirinden farklı olarak Juno, akıllı sözleşmelerin uygulanması için özellikle uygun maliyetli bir ortam sunar. Juno ayrıca Rust programlama dilini destekleyen birkaç Cosmos blok zincirinden biridir. Secret ile karşılaştırıldığında, Juno zaten biraz daha büyük bir merkezi olmayan uygulama ekosistemine sahip. Bu nedenle halihazırda birkaç merkezi olmayan borsaya, bir NFT pazarına ve diğer bazı genç DeFi uygulamalarına sahiptir.

Juno-Ekosistemi

 

Diğer birçok Katman 1 blok zincirine benzer şekilde JUNO, ağın güvenliğini sağlamak, işlemler için ödeme yapmak ve protokol yükseltmelerini kontrol etmek için kullanılabilir.

1. Osmoz (OSMO)

  • Piyasa Değeri: 2,44 milyar dolar
  • Kategori: Merkezi Olmayan Borsa (DEX)
  • OSMO Staking: Yılda yüzde 64

Osmosis, Toplam Değer Kilitli (TVL) 1,66 milyar doların üzerinde ve günlük işlem hacmi 100 milyon doların üzerinde olan merkezi olmayan bir borsadır (DEX). Osmosis, diğer DeFi protokolleriyle karşılaştırıldığında, Cosmos ekosisteminin Uniswap’ı olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, tüm Cosmos tabanlı blok zincirlerinin kalbinde yer aldığından, bu açıklama tek başına DEX’e adalet sağlamayacaktır. Bu nedenle, yalnızca Osmosis kullanarak tüm Cosmos jetonlarını değiştirmek mümkün olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm jetonlarınızı Osmosis kullanarak farklı Cosmos blok zincirleri arasında taşıyabilirsiniz.

osmosis

 

Ayrıca OSMO, SCRT veya JUNO gibi stake edilebilir ve yönetişim oylarında kullanılabilir. Örneğin, OSMO sahipleri, DEX alım satım ücretlerinin ne kadar yüksek olduğu veya alım satım ücretlerinin yüzde kaçının doğrudan OSMO paydaşlarına ödenmesi gerektiği konusunda söz sahibi olabilir.

 

Kripto Para Analisti/ Cem Arslan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler