Ana SayfaKripto ParaEthereum (ETH) staking ile birlikte hızlanmaya başladı

Ethereum (ETH) staking ile birlikte hızlanmaya başladı

Birkaç ay içinde Ethereum tamamen Proof-of-Stake olacak ve bunun sonucunda stake ödülleri artacak. Gelir potansiyelinin artışı ile birlikte Ethereum’a yönelimin de artacağı neredeyse kesin gibi duruyor.

Stakingrewards.com’dan alınan veriler, hisse kanıtı tabanlı kripto para birimlerinin artık kripto alanının toplam piyasa değerinin yüzde 30’undan fazlasından sorumlu olduğunu gösteriyor. Ethereum tamamen Hisse Kanıtı’na (PoS) geçtiğinde, PoS hakimiyetinin büyümeye devam etmesini beklemekte fayda var. Ek olarak, JP Morgan’daki analistler, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinden elde edilen staking gelirinin 2025 yılına kadar 40 milyar doları aşmasını bekliyor. Staking endüstrisinin önünde birkaç altın yıl var gibi görünüyor.

Ancak, staking ile ilgili sorunlar da var. Örneğin, yatırımcıların stake ödülleri alabilmek için kripto para birimlerini akıllı sözleşmelerde kilitlemeleri gerekir. Bunun dezavantajı, stake edilen tokenlerin artık ticarete konu olmaması ve sadece gecikmeli olarak geri çekilebilmesidir. Örneğin, Ethereum bağımsız olarak stake yapabilmek için toplam 32 ETH gerektirir. Ek olarak, stake edilen ETH’nize tekrar ne zaman erişebileceğiniz henüz belli değil.

Solana (2-3 gün) veya Polkadot (28 gün) ile, belirteçlerinizi stake sözleşmelerinden çekmeniz birkaç gün sürer. Bu, yatırımcıların artık bu dönemlerde stake ettikleri tokenlerini alıp satamayacakları veya merkezi olmayan finansta (örneğin likidite madenciliği, borç verme, ticaret vb.) getiri elde etmelerine izin veremeyecekleri anlamına gelir. Liquid stake etme bu sorunu çözmek ve yatırımcılara her iki dünyanın da en iyisini sunmak istiyor.

Sıvı staking ne demek?

Adından da anlaşılacağı gibi, sıvı staking, stake edilen tokenlerinizi sıvı, yani takas edilebilir hale getirebileceğiniz bir yöntemdir. Süreç, yatırımcıların kendi adlarına stake yapan, stake ödüllerinin küçük bir kısmını alıkoyan ve karşılığında onlara likit stake token olarak bilinen şeyi veren bir protokole bir jeton (örneğin ETH, SOL veya DOT) enjekte etmesiyle başlar. Bu stake tokeni, yatırımcılara stake edilen tokenlerine 1:1 oranında hak kazandırır ve otomatik olarak stake ödülleri oluşturur.

En az ne kadar ETH ile stake edilir?

0.01 ETH’den Stake mümkün. Bireysel stake yapanlar ise 0,01 ETH kadar az getiri sağlayabilir. ETH’leri karşılığında, staker’lar rETH alır. RETH, Roket Havuzu protokolünde ETH stake edilen ve ETH stake ödüllerindeki payınızı temsil eden likit bir türevdir. Lido Finance’in stETH’si gibi diğer türevlerin aksine, bahis ödülleri doğrudan kullanıcının rETH bakiyesine yatırılmaz. Bunun yerine, rETH’nin değeri, Rocket Pool ağındaki ETH + ETH stake ödüllerinin miktarına sabitlenir. Bu, kullanıcıların rETH miktarlarının arttığını görmezken, ETH’ye kıyasla rETH’nin nispi değerinin arttığını görebilecekleri anlamına gelir. Bunun nedeni, Rocket Pool’un tüm doğrulayıcı ağının sürekli olarak protokole yatırılan ETH kazanmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler