Ana SayfaKripto ParaETF'leri geciktiren SEC'e dava mı açılıyor?

ETF’leri geciktiren SEC’e dava mı açılıyor?

Bitcoin ETF’leri geçen yıl ABD’de ilk kez çıktığından beri Grayscale, BTC güvenini dönüştürmek istiyor. Varlık yöneticisi şimdi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna karşı yasal işlem yapmayı düşünüyor.

  • Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale, geçen yıl Ekim ayından bu yana Bitcoin Trust’ın (GBTC) BTC Spot ETF’ye dönüşmesini bekliyor. Ancak, sürecin SEC tarafından onaylanması gerekmek zorunda. SEC’in bu süreçleri giderek uzatması ve sürekli ertelemesi yasal sürecin tıkanmasına neden oluyor.
  • Bloomberg Intelligence’ın verilerine göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun karar vermek için 6 Temmuz’a kadar süresi var.
  • Yetkili makam başvuruyu reddederse, CEO Michael Sonnenshein de SEC’e karşı yasal işlem başlatabilir. Gri tonlamalı patron Bloomberg ile yaptığı röportajda bunu söyledi. Sonnenshein, “Temmuz ayında bir karar için tüm seçeneklerin masada olduğunu düşünüyorum” dedi.
  • Hukuk firması Davis Polk, geçen yıl Kasım ayında Grayscale adına SEC’e bir mektup göndermişti ve bu mektupta otorite bir Bitcoin Spot ETF’ye dönüşüm için argümanlar sunmuştu.
  • Varlık yöneticisinin tehdidini gerçekte ne kadar yerine getirebileceğini göreceğiz. Ancak, YSK üzerindeki baskıyı sürdürmek için yasal yolların bu açıdan yararlı olduğu görülmektedir.

SEC’in, ETF taleplerini sürekli ertelediği ve reddetmek için ne gerekiyorsa onu yaptığını fark etmemek imkansız. Bu süreçleri bu kadar uzatması ve kripto paralara sessiz bir savaş açmış olması birçok yatırımcıyı olduğu gibi kurumu da rahatsız etmeye devam ediyor. Öyle ki onaylanan sadece tek bir ETF talebi var.

ABD’de Ekim 2021, tamamen Bitcoin ETF’leri ile ilgiliydi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ilk kez dijital altına bağlı bir finansal ürünü onayladı. O zaman, yatırım şirketi ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si (BITO), SEC tarafından sözleşmeyi alan ilk şirketti. O andan itibaren yatırımcılar, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) ilk kez altta yatan Bitcoin vadeli işlemleriyle menkul kıymetleştirilmiş bir yatırım ürününün ticaretini yapabildiler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler