Ana SayfaKripto ParaCFTC, Ooki DAO Davasını Kazandı, bu karar emsal teşkil edecek

CFTC, Ooki DAO Davasını Kazandı, bu karar emsal teşkil edecek

CFTC, DAO’ların sorumlu tutulabileceği emsal teşkil edecek Ooki DAO davasını kazandı.

Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), grubun yanıt vermemesi üzerine Ooki DAO’ya karşı beklenen bir karar aldı. Bu davadaki karar DAO’lar için büyük bir öneme sahip, çünkü ileride emsal oluşturacak.

Merkeziyetsiz kurumlara açılan ilk dava olan Ooki DAO davası, karar ile birlikte yüksek bir öneme sahip. Bu davada alınan karar ilerideki olası davalar için emsal oluşturacak. Bu sebeple bu davanın sonuçlanmış olması sektör oyuncuları için önem arz etti.

Ooki DAO, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) gelen bir icra işlemine yanıt vermemişti ve federal bir yargıç, bu durumda CFTC lehine bir karar açıkladı.

ookidao

Karar, diğer DAO’ların Ticaret Borsası Yasası kapsamında bir “kişi” olarak yasal ihlallerden sorumlu tutulabileceğini gösteriyor. Mahkeme, Ooki DAO’nun suçlanan yasayı ihlal ettiğine hükmetti. Bu karar, gelecekteki davalarda ve düzenlemelerde DAO’lar ve merkeziyetsiz borsalarla ilgili önemli etkilere sahip olabilir.

CFTC İcra Bölümü Direktörü Ian McGinley, kurucuların Ooki DAO’yu yasal sorumluluktan kaçınarak yasa dışı bir ticaret platformunu işletmek amacıyla oluşturduklarını belirtti. Ayrıca karar, yasayı atlatabileceğine inanan ve kendini yasa uygulamalarından izole etmeye çalışan herkes için bir uyarı niteliği taşıyor.

Davada, Ooki DAO’nun bir varlık olarak değil, bireysel üyelerinin ayrı ayrı tespit edilmesi gerektiği ve davanın devam edebilmesi için hükümetin her bir üyeyi çağırması gerektiği savunuldu. Ancak mahkeme, Ooki DAO’nun tüm üyeleriyle uğraşmadan kuruluşu yasal olarak sorumlu tutma yetkisine sahip olduğuna karar verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler