Ana SayfaKripto Para MadenciliğiBitcoin arzında uzak geleceğe yaklaşılıyor: Sadece 2 milyon adet bitcoin kaldı

Bitcoin arzında uzak geleceğe yaklaşılıyor: Sadece 2 milyon adet bitcoin kaldı

2009 yılında piyasaya sürülen ilk kripto para birimi Bitcoin arzında sona yaklaşıyor. Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon ve şu ana kadar 19 milyon bitcoin çıkarıldı. Kalan 2 milyon adet Bitcoin’in ise 118 yıllık bir öngörülen sürede çıkarılacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin, transfer işlemlerini uçtan uca ağ bağlantısı kullanarak gerçekleştirir. Ödemeler bir kaç saniye içerisinde gerçekleşir. Ortalama her 10 dakikada bir, bir öbek transfer işlemi, küresel işlem defteri olan Blok-Zincir’e yazılarak onaylanır. Yeni bloklar, küresel işlem defterine, bir matematik problemini çözmek için yarışan madenciler tarafından yazılırlar.
Başarılı madenciye yeni bitcoin hediye edilir. Dolaşımdaki bitcoin sayısı, kolayca tahmin edilebilen bir eğriye göre hesaplanabilir, 2140 yılında 21 milyon bitcoin üretilmiş olacaktır.

Madencilerin kazandığı blok ödülü, madenciliğin başladığı on yıldan daha uzun bir süre önce yaklaşık 50 BTC iken, şu an yarılanma ile 6.25 BTC’de sabitlenmiş durumda. Madencilere ödenen ödüller her dört yılda bir Yarılanma (halving) kuralı ile yarı yarıya azalıyor. Son yarılanma Mayıs 2020’de gerçekleşti ve madencilik ödülünü 3.125 BTC’ye düşürecek olan bir sonraki yarılanmanın 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Toplam BTC arzı tükenmeye devam ederken, blok ödülü kazanmak da aynı oranda zorlaşıyor. Bitcoin ağının bu yapısı, kripto paranın değerini uzun vadede artırmasını sağlamayı hedefliyor.

Bitcoin Madencileri kazmaya devam ediyor

Blok başına ödül miktarı zamanla düşse de Bitcoin’in değerinin geçen senelere göre artış göstermesi madencilerin gelirlerinde artışa neden oldu. Bitcoin ağındaki madencilerin geçen yıl elde ettiği toplam gelir 15 milyar doları geçti. 2021 Bitcoin madenciliği açısından en fazla gelir elde edilen yıl oldu.

Kripto para madenciliği, harcadığı enerji ve çevreye olan etkisiyle de gündeme geliyor. Enerji alanında ham madde fiyatlarının arttığı son dönemde bazı devletler madenciliğe yönelik kısıtlamalar getiriyor. Buna karşılık, aralarında Intel’in de bulunduğu birçok teknoloji firması, madencilikte kullanılan donanımların daha az enerji harcaması ve çevreye etkisinin azaltılmasına yönelik ürünler geliştiriyor.

Bitcoin arzı beklenenden çabuk gerçekleşebilir

Bugünkü tahminlere göre, 2 milyon Bitcoin arzının tamamlanması 118 yıllık bir süre gerektirse de enerji maliyetlerinin düşmesi ve gelişen teknoloji ile çok daha kısa sürede 21 milyon arza ulaşılması mümkün olabilir. Bu durumda Bitcoin’in değeri bugün için pek mümkün görünmeyen olağanüstü seviyelere yükselebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler