Ana SayfaEkonomiBitcoin derecelendirmesi nasıl yapılır?

Bitcoin derecelendirmesi nasıl yapılır?

Derecelendirmeler artık finans dünyasında standart hale geldi. Ancak kripto ürünlerinde, özellikle Bitcoin’de böyle bir şey var mı ve gerçekte nasıl yapılıyor?

Finans sektöründe derecelendirmeler; şirketlerin, kurumların ve ülkelerin mali durumunu ve kredibilitesini değerlendirmede çok önemli bir rol oynamaktadır. En büyük üç derecelendirme kuruluşunun podyumu şu anda Moodys, Fitch ve S&P Global Ratings (S&P) derecelendirme kuruluşları tarafından paylaşılıyor. Kural olarak, çok iyi bir derecelendirme kalitesi AAA ile işaretlenir. C ve D harfleri, kötü veya çok kötü bir kredi notu olarak karşımıza çıkar.

Derecelendirme sonucu, özellikle kurumsal yatırımcılar için portföylerini oluştururken belirleyici bir rol oynamaktadır. Örneğin, emeklilik fonları, yatırımlarının belirli bir kısmını, belirli bir asgari notu olan tahvillere yatırmak zorundadır.

Derecelendirme hangi parametreler dahildir?

Risk analizi ve değerlendirmesinde hem nicel hem de nitel kriterler kullanılmaktadır. Aşağıdaki değişkenler risk sınıflandırmasının özünü oluşturur:

  • Bir yandan, hedef getiri veya düzeltilmiş getiri tahmini belirleyici bir rol oynar.
  • Öte yandan, risk analizinde tarihsel oynaklık dikkate alındığında, önerilen elde tutma süresinin (sermaye taahhüdü) arka planına karşı beklenen oynaklık da belirleyicidir.

Bitcoin derecelendirmesi nasıl yapılıyor?

Bitcoin için zaten bir ilk derecelendirme geliştirdi. Analistlere göre, bu yedi (RK7) bir risk derecesi alıyor. DEXTRO’ya göre Bitcoin, Avrupa düzenleyici çerçevesinde (MiFID II) RK6 olarak sınıflandırılır. Bu, bir yatırımcının ilk yatırımdan daha fazlasını kaybedemeyeceği anlamına gelir. Ancak Bogosyan, DEXTRO’nun burada yatırımcı korumasını risk altında gördüğünü ve bu nedenle Bitcoin’i risk sınıfı 7’de (RK7 / en yüksek risk sınıfı) sınıflandırdığını vurguluyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler