Ana SayfaEkonomiAvrupa bugün DeFi'nin ölümcül darbesiyle karşı karşıya mı?

Avrupa bugün DeFi’nin ölümcül darbesiyle karşı karşıya mı?

Bugün AB Parlamentosu, Fon Transferi Yönetmeliğini oyluyor. Gerçekleşecek oylama, DeFi sektörüne önemli zarar verebilir.

Bu DeFi için ölüm çanı mı?

AB Parlamentosu, DeFi sektörüne önemli miktarda ek bürokrasi verirken, Madde 18aa, Avrupa’daki endüstriye son ölümcül darbeyi vurabilir. Özellikle, paragraf şunları belirtir:

”Kripto transferlerinin sağlayıcıları ve kripto transferlerinin aracı sağlayıcıları, kripto varlıklarının uyumlu olmayan kripto transfer sağlayıcılarından veya bu sağlayıcılara transferini kolaylaştırmamalıdır.”

Taslakta “uyumsuz” ifadesi “bilinen” olmayan, merkezi bir temas noktası veya bir yargı bölgesinde önemli bir yönetim varlığı bulunmayan ve düzenlenmiş bir kuruluşa bağlı olmayan kripto varlık transferleri sağlayıcıları olarak tanımlanıyor. Barındırılmayan cüzdanlar belirtilen kriterlerden hiçbirini karşılamadığı için yasaklama gerçekçi görünüyor. Bu senaryoya göre Avrupa’daki DeFi sektörü bir ölçüde felç olacak.

AB Konseyi düşük bir profil tutuyor

Bu arada, AB Konseyi olası fiili DeFi yasağını düşük profilde tutuyor. İçeriden öğrenilen kaynakların dile getirdiği, Fransız Konsey Başkanlığı’nın görev süresi boyunca TFR’yi hayata geçirmesi ve ECON ve LIBE komitelerindeki liberal karar vericiler üzerinde baskı oluşturması bekleniyor. Ancak, komitelerin kendi içinde, güç dengesi MiCA’daki kadar net değildir. Sol kanat fraksiyonlarının hepsinin ilgili pasajlar için oy kullanmasına izin verilirken, hem sağ kanat hem de Hıristiyan Demokrat fraksiyonun 16. Maddenin 4a ve 18aa paragraflarına karşı konuştukları söyleniyor.

Bitcoin yasağı, Hollywood’a yakışır bir prosedürle kısa bir süre önce önlendikten sonra, korku şimdi kripto alanında yeniden yayılıyor. Çünkü AB Parlamentosu’ndan Fon Transferleri Yönetmeliği’ne (TFR) ilişkin haberler var. AB Parlamentosu’nun, nasıl yorumlandığına bağlı olarak, barındırılmayan cüzdanlar olarak adlandırılan olası bir yasakla sonuçlanabilecek nihai bir uzlaşma taslağı var. Bu, AB’de gelişmekte olan merkezi olmayan finans piyasasına (DeFi) bir son verecektir. Girişim, Parlamentodaki sol gruplardan geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler