Ana SayfaEkonomiAB yasa tasarısı bir sonraki tura Bitcoin yasağı olmadan giriyor

AB yasa tasarısı bir sonraki tura Bitcoin yasağı olmadan giriyor

Son AB oylamasından sonra bile kripto cehennemi tamamen dışlanamadı. Ancak şimdi, MiCA taslağı müdahale olmaksızın bir sonraki tura geçiyor.

  • ECON komitesindeki MEP’ler nihayetinde, fiili bir Bitcoin yasağı getirecek olan MiCA taslağındaki kutuplaştırıcı paragrafa karşı karar vermiş olsa da, kripto sahnesi rahat bir nefes alamadı.
  • Teoride, belgenin AB yasama sürecinin bir sonraki aşamasına, sözde üçleme aşamasına geçmesini önlemek hâlâ mümkündür.
  • Tarafların itirazda bulunabilecekleri süre dün gece 24 Mart ile 25 Mart gece yarısı arasında sona erdi. O zamana kadar, Yeşiller, Sol ve Sosyal Demokratlardan oluşan meclis gruplarının daha önce olduğu gibi bir çalışma belgesi yasağını zorlamak isteyip istemedikleri belli değildi.
  • MiCA yasa taslağıyla ilgili AP raportörü Stefan Berger (CDU), Twitter’da üçleme görevine “meydan okuma” dedi. Milletvekili, “Artık PoW yasağı olmayacak pozisyonuyla üçlü görüşmelere başlayacağım” diye devam etti.
  • Böylece taslak, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi’nin önündeki bir sonraki tura geçebilir. Buna göre, MiCA taslağında fiili bir Bitcoin yasağının reddedilebileceği kuvvetle varsayılabilir.
  • MiCA yönergelerinin son taslağı artık kripto para birimlerinin AB taksonomisine dahil edilmesini öngörmektedir. Bu, ekonomik faaliyetleri sürdürülebilirliklerine göre değerlendiriyor.

Kripto paraların karşısında durmak isteyenlerin olduğu gibi yanında bulunmak isteyen büyük kurum ve kişilerin olduğunu görmek kripto para yatırımcılarının geleceğe daha emin bakmasına sebep oluyor. AB’nin daha önceki kripto paralarla ilgili yaptırıma gidebilme ihtimali piyasaları aşağı çekmişti fakat kararın ertelenmesi ve reddedilmesi olan süreç piyasalara pozitif yansıdı. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

Bitcoin işlem ücretleri 24 milyon dolara yükseldi

USD cinsinden Bitcoin ücretleri yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin cinsinden madenci geliri başka bir hikaye anlatıyor. Geçtiğimiz hafta sonu, Bitcoin işlem ücretlerinde yeni bir dönüm noktası kaydedildi....

İngiltere Hazinesi, dijital varlık inovasyonu için korumalı alan kurallarını açıkladı

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 18 Aralık'ta kripto ile ilgili Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı (DSS) kurallarını, katı yeni FCA kuralları olarak tanıttı. Birleşik Krallık Hazinesi liderleri,...

Bitcoin 43.000 doların üzerine çıktı, piyasa olgunlaşıyor

Bitcoin'in 43.000 doların üzerine çıkması, 67 milyon dolarlık BTC likidasyonuna yol açarak piyasanın daha da olgunlaştığını gösteriyor. BlackRock'un spot ETF başvurusunu değiştirmesinin ardından BTC'nin fiyat şansı...

Arweave AR token değeri, çekişmeli hard fork tartışmalarıyla %13 düştü

Arweave, piyasa değerine göre dördüncü en büyük dosya paylaşım blockchain ağıdır. İnsanlığın en kritik verilerini korumaya adanmış, merkezi olmayan, kalıcı bir depolama çözümü olarak işlev...

Popüler Haberler