Satoshi

Satoshi terimi, kripto para alanında iki temel bağlamda kullanılır. Birincisi Bitcoin’in muciti olan Satoshi Nakamoto’yu belirtmek için, ikincisi ise Bitcoin’in en küçük birimini ifade etmek için ullanılır.

  1. Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen, ancak gerçek kimliği ya da kimlikleri hala bilinmeyen anonim bir kişi veya grup. 2008’de bir mail listesi üzerinden “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” adlı white paper’ı (teknik makalesi) yayınlayarak Bitcoin’in konseptini ve arkasındaki teknolojiyi tanıttı. Bu white paper, blockchain teknolojisinin ve Bitcoin’in temelini atmıştır.
  2. Bitcoin’in Küçük Birimi: Bitcoin’in en küçük alt birimidir. 1 Bitcoin, 100 milyon satoshiye eşittir. Bu nedenle, 0.00000001 BTC’ye eşdeğer olan birim “1 satoshi” olarak adlandırılır. Bu alt birim, mikro işlemler için ve Bitcoin’in değerinin zamanla yükselmesi nedeniyle daha küçük işlem değerlerini ifade etmek için kullanılır.

Bitcoin ve diğer kripto paraların değeri zamanla büyük dalgalanmalar gösterebilir, bu nedenle satoshi gibi daha küçük birimlerin kullanılması, özellikle düşük değerli işlemler için uygundur.

Related Knowledge Base Posts